23 °C

'IŞİD etnik temizlik yapıyor'

Uluslararası Af Örgütü, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Irak'ın kuzeyinde etnik temizlik yaptığını bildirdi

'IŞİD etnik temizlik yapıyor'

LONDRA - Uluslararası Af Örgütü, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Irak'ın kuzeyinde etnik temizlik yaptığını bildirdi.

Bu yılın Haziran-Eylül döneminde Kuzey Irak'ta yapılan alan çalışmalarının sonucunda hazırlanan Af Örgütünün "Etnik temizlik: IŞİD'in Kuzey Irak'taki azınlıkları sistematik olarak hedef alması" başlıklı raporunda, IŞİD'in bölgeyi "kan gölüne" çevirdiği vurgulandı.

Geçen ayın ilk yarısında IŞİD militanlarının yaptığı köy baskınlarında yüzlerce kişinin öldürüldüğüne ilişkin kanıtların bulunduğunun belirtildiği raporda şu ifadelere yer verildi:

"Kendini IŞİD diye adlandıran grup, Kuzey Irak'ta tarihi boyutlarda etnik temizlik yaptı. Af Örgütü, IŞİD'in 10 Haziran 2014'den bu yana Arap ve Sünni olmayan toplumlar muhtemelen binlerce kişiyi hedef aldığını, kaçırdığını ya da öldürdüğünü, kontrolüne aldığı bölgelerde 830 binden fazla kişiyi evlerinden ettiğini ortaya çıkardı. Rapor, Haziran-Eylül 2014 döneminde Af Örgütü tarafından Kuzey Irak'ta, IŞİD tarafından ele geçirilmiş bazı kasaba ve köylerde de yapılan alan araştırmalarına dayanıyor. Af Örgütü yüzlerce kişiyle, hayatlarını kaybedenlerin aileleriyle, IŞİD'in eylem ve tehditleri sebebiyle evlerinden edilenlerle görüşürken, yerel yetkililer, insan hakları ve sivil toplum örgütleriyle de biraraya geldi."

Bazı Iraklıların görüşlerine raporunda yer veren Af Örgütü, "Adam kaçırmalar Yezidi aileleri harap etti. Bir köyde yaşanan katliamdan hayatta kalan Mohsen Elias'ın ailesinin dört nesli de bu durumdan etkilenenler arasında. Af Örgütüne konuşan Elias, yakın akrabalarından 18 kadın ve çocuk ile 25'den fazla uzak akrabasının 3 Ağustos'ta IŞİD tarafından kaçırıldığını ve halen kayıp olduklarını söyledi. Hamile eşinin, annesinin kaçırıldığını söylerken, diğer kaçırılan aile üyelerini bize sıralarken sesi titriyordu, gözleri dolmuştu" ifadelerini kullandı. 

IŞİD'in işlediği toplu katliamlara ilişkin ellerinde çeşitli kanıtlar olduğunu bildiren Af Örgütü'nün raporunda, "Yetişkin erkekler ve 12 yaşında erkek çocuklarının da aralarında olduğu gruplar IŞİD militanlarının ele geçirdiği köylerden alınıp, araçlarla boş alanlara götürülüp, vurulmuş. IŞİD aşağılık suçlar işlerken, Sincar'daki kırsal alanları kan gölüne çevirdi" denildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap