12 °C

'Muhalifler söz birliği yapmalı'

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Kraliyet Sarayı'nda kabul ettiği Suriyeli muhaliflere, ülkelerinde güvenlik ve istikrarı sağlamak için "söz birliği" yapmaları gerektiğini söyledi.

'Muhalifler söz birliği yapmalı'

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in, Kraliyet Sarayı'nda kabul ettiği Suriyeli muhaliflere, ülkelerinde güvenlik ve istikrarı sağlamak için "söz birliği" yapmaları gerektiğini söylediği bildirildi.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün başkent Riyad'da yapılan toplantının ardından Suriyeli muhalifleri Kraliyet Sarayı'nda kabul etti.

Açıklamaya göre, Kral Selman buradaki konuşmasında ülkesinin, Suriye'nin geçmişte olduğu gibi huzura kavuşması için Suriyelileri "tek söz" üzerine toplamayı hedeflediğini söyledi. Kral Selman, "Sizin iyiliğinizi istiyoruz. Ülkenizde güvenlik ve istikrarı sağlamak için sizin söz birliği yapmanızı istiyoruz. Suriye ile ilişkilerimiz tarihidir ve Suriye bizim için çok değerlidir. Suriye'nin ve Suriyeli kardeşlerimizin direnmesi bizim için önemlidir" dedi.

Esad rejimiyle müzakere edilecek

Suriyeli muhalifler, iç savaşı diplomatik yollardan çözebilmek adına toplandıkları Riyad'da dün, rejimle müzakere için yüksek komisyon kurulması konusunda anlaşmıştı. Suriyeli muhalifler tarafından yayımlanan sonuç bildirgesinde, merkezi Riyad'da olacak komisyonun, geçiş sürecinin başlaması için rejimle müzakere edecek heyeti belirleyeceği kaydedilmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.