8 °C

'NSA dünyadaki bütün telefon konuşmalarını kaydedebilir'

Washington Post gazetesi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın yabancı bir ülkedeki telefon görüşmelerinin "yüzde 100"ünü dinleyebilme kapasitesine sahip bir sistem inşa ettiğini yazdı

'NSA dünyadaki bütün telefon konuşmalarını kaydedebilir'

NEW YORK- Washington Post gazetesi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), yabancı bir ülkedeki telefon görüşmelerinin "yüzde 100"ünü dinleyebilme kapasitesine sahip bir sistem kurduğu iddiasında bulundu.

Haberini, "Edward Snowden'ın sızdırdığı belgeler konusunda doğrudan bilgisi bulunan kişilere" dayandıran gazete, "MYSTIC" adlı 2009 yılında uygulamaya konulan ses yakalama sisteminin, "geriye dönük bulma" anlamına gelen RETRO aracı ve ilgili programlarının 2011 yılında tam kapasitesine ulaştığını ifade etti.

Haberde, sistemin yöneticilerinden birinin bu sistemi "zaman makinesine" benzettiği belirtildi.

"NSA, yabancı bir ülkedeki telefon görüşmelerinin 'yüzde 100'ünü dinleyebilme kapasitesine sahip bir sistem inşa etti" ifadesi kullanılan haberde, NSA'in, ülke genelindeki "her bir" konuşmayı 30 günlük kaydettiği ve daha sonra yenileri geldikçe eskilerinin silindiği belirtiliyor. Böylelikle NSA'in bir ay önceki telefon görüşmelerini dahi geriye sarıp dinleyebilme kapasitesine sahip olduğu yazıldı.

Gazete, bu sistemin spesifik bir ülkeye kurulduğunu ve NSA'in bunu başka ülkelere de yerleştirmeyi planladığını da yazdı. Washington Post, ABD'li yetkililerin talebi üzerine, bunların hangi ülkeler olduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Beyaz Saray'dan da konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.