6 °C

'Yunanistan'da asıl mesele insani kriz'

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Gavriil Sakellaridis, Yunanistan'ın Mart ayı ödemeleri nedeniyle zor bir durumla karşı karşıya bulunduğunu ancak hükümet için asıl meselenin insani krizle ilgili problemler olduğunu söyledi

'Yunanistan'da asıl mesele insani kriz'

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Gavriil Sakellaridis, özel bir televizyon kanalına verdiği demecinde ülkedeki zor ekonomik duruma ve yasa dışı göçmenler konusuna değinerek, hükümetin her iki konuda da elinden geleni yaptığını belirtti. 

Yeni Yunan hükümetinin, önceki hükümetten kötü bir ekonomi devraldığını belirten Sakellaridis, "Bu kötü durumu iyileştirmek için uzun vadeli planlar hazırlıyoruz. Mart ayında 4,5 milyar Euroluk bir açık var. Ancak, bu açık yeni hükümet döneminde oluşmadı. Bunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla zor bir durumla karşı karşıya bulunuyoruz. Seçim öncesi ekonominin iyiye gittiğini ve başarılı bir ekonomi miras aldığımızı iddia ediyorlardı. Bu başarılı ekonomiyi hala arıyoruz" dedi. 

Sakellaridis, yaşanan zorluklara rağmen ülkenin finansman konusunda sıkıntısı bulunmadığını öne sürerek, hükümet için asıl meselenin insani kriz olduğunu kaydetti. Bu konuda bir yasa tasarısı hazırlandığını ve kısa bir süre içerisinde parlamentoya getirileceğini belirten Sakellaridis, "Yunan hükümeti için sorun, günlük sorunlar. İnsani krizle ilgili sorunlardır. Vatandaşların ödenemeyen borçlarıdır. İş alanında karşılaşılan sorunlardır" diye konuştu. 

Borçlar zamanında ödenecek 

Sakellaridis, Yunan hükümetinin, ülkenin Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) olan tahviller ve kredilerden kaynaklanan borçlarını ve aynı zamanda ülke içerisindeki borçlarını zamanında ödeyeceğini söyledi. Hükümetin, ülke ekonomisinin ihtiyaçları temelinde bazı yasaları gözden geçirerek, bazılarını iptal etmeyi, bazılarının yerine de yenilerini getirmeyi planladığını anlatan Sakellaridis, bunlarla ilgili önceden Euro Bölgesi'ni bilgilendireceğini belirtti. 

Euro Bölgesi'ni bilgilendirmenin "kötü" bir şey olmadığını ifade eden Sakellaradis, "Kötü olan, daha önce olduğu gibi ne yapacağımız ve ne yapmayacağımızın bize dikte edilmesidir. Artık, buraya gelip gelip bakanlarla konuşan ve  izlenecek politikayı belirleyen bir oluşum yok. Siyasi şahsiyetlerle görüşmelerde böyle bir şey artık yok. Hangi yasaların iptal edileceğine ve yerine ne geleceğine hükümet karar verecek" diye konuştu. 

Göçmen merkezlerindeki durum 

Ülkedeki göçmen sorununa değinen Sakellaridis, göçmen merkezlerindeki kötü koşulların Yunan medeniyeti ve Avrupa medeniyetiyle bağdaşmayan bir durum olduğunu söyledi.  

Atina'daki Amigdaleza göçmen merkezinde hamile kadınların, çocukların ve işkenceye maruz kalmış insanların kümelendiğini ifade eden Sakellaridis, "Amigdaleza'daki koşullar ülkenin ve Avrupa medeniyetinde bir diken oluşturuyor. Burada bir rahatlama sağlanması için her gün 15-20 kişi belirli koşullar altında serbest bırakılıyor. Yetkili bakanlar, önceki hükümetin yapmadığını yapıyor" ifadelerini kullandı.     

Sözcü Sakellaridis, hükümetin bu konuda radikal adımlar atmakta kararlı olduğunu belirterek, "Atina'daki durumu biliyoruz. Ancak, Yunan hükümeti bu konuda yabancı düşmanlığı, hoşgörüsüzlük ve ırkçılık tuzağına düşmeyecek. Böyle bir şeyi muhalefet olarak da yapmadık, şimdi hiç yapmayız" dedi. 

Hükümetin bu konudaki çalışmalarının yanlış haberlerle muhalefete eleştiri konusu yapılmaya çalışıldığını söyleyen Sakellaridis, "Göçmen politikasını belirlemekte yegane yetkili ilgili bakanlar ve hükümettir. Ancak, muhalefet tarafından yeniden gündeme getirilmeye çalışılan ırkçılık ve hoşgörüsüzlük mesajlarının ön plana çıkmasına izin vermeyeceğiz. Bu ideolojiler 25 Ocak'ta kaybettiler ve artık geçmişte kaldılar. Yetkili bakanlıklar tarafından bu insanların hiçbirinin yolda kalmaması için çalışma yapılıyor" diye konuştu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.