8 °C

10 yıldır süren grev sona eriyor

Chicago'da bir otelin 130 çalışanının ücret kesintisi nedeniyle başlattığı grev, ülke tarihinin en uzun süren grevlerinden biri olarak gösteriliyor.

10 yıldır süren grev sona eriyor

Chicago – ABD'nin Chicago kentinde bir otelin 130 çalışanının ücret kesintisi nedeniyle 2003 yılında başlattığı grevde sona yaklaşıldı. Grevin ülkenin sendikal tarihindeki en uzun grevlerden biri olduğu belirtiliyor.

İşçilerin bağlı bulunduğu sendika, koşulsuz olarak grevin sonlardırılmasını önermesinin ardından, otelin avukatı çalışanların işlerine dönmeleri halinde kontratlarının 1 yıl süreliğine uzatılacağını açıkladı.

Bölgesel Sendika Başkanı Henry Tamarin, "grevin sonlandırılması kararının çok zor verildiğini ancak bunun tam zamanı olduğunu" belirtti.

Congress Plaza Otel yönetiminin koşulsuz bir anlaşmayı kabule yanaştığı ancak kaç işçinin geri döneceği ve kaç kişinin işlerine alınacağına yönelik soruların halen belirsiz olduğu kaydedildi.

Bu arada sendika grev başladığından bu yana 60 işçinin çeşitli zamanlarda iş bulduğunu ifade ederek, otelin ücretlerini iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.

Grevin, Californiya'daki elmas üzerine faaliyet gösteren bir şirketin işçilerinin 4 yıl devam ettirdiği grevden sonra ABD tarihindeki en uzun grevlerden biri olduğu bildirildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap