10 °C

24 saatte 18 milyar liralık satış yaptı

Alibaba e-ticaret sitesi, Bekarlar Gününde 24 saatte 18 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi

24 saatte 18 milyar liralık satış yaptı

Alibaba e-ticaret şirketi, Çin'deki "Çifte 11 (11 Kasım) Bekarlar Günü alışverişinde geçen yılki 14,3 milyar dolarlık satışını bu yıl yüzde 32 artırarak 120.7 milyar yuan (yaklaşık 18 milyar dolar) gelir elde etti.

Çin'in resmi yayın organlarından Global Times'ın haberine göre, Alibaba, geçen yılki toplam satışına göre ilk 15 saatte 91,2 milyar yuan ve ilk bir saatteki 36,2 milyar yuan satışıyla da yeni bir rekora imza atarken, bu yılki alışverişte çoğunluk olarak mobil cihazların kullanılması dikkati çekti.

Bekarlar Gününde sanal alıveriş sitelerinin, elektronikten mobilya, beyaz eşya ve giyime kadar yaptığı indirimlere yoğun ilgi gösteren Çinliler, büyük oranlarda yapılan ucuzlukları değerlendirmek amacıyla bugünü bekledi.

ABD'de en çok alışverişin yapıldığı Şükran Gününden sonraki ilk pazartesi ile de rekabet halinde olan Çin'deki Bekarlar Günü, geçtiğimiz yıl saat ve gün bazlı işlem hacmiyle ABD'yi geride bırakması ve günlük alışveriş miktarıyla benzerin olmaması nedeniyle dünyanın en büyük sanal alışveriş günü olarak görülüyor.

Ülkede Alibaba holding çatısı altındaki online alışveriş portallarında "Çifte 11 çılgın alışveriş günü" adlı kampanyanın ilki 2009 yılında yapılmış ve o yıl sadece 8 milyon dolarlık online alışveriş yapılmıştı.

Türkiye rekoru da dün kırıldı

N11.com da Türkiye'de '11.11' temalı bir kampanya düzenledi.

n11.com'dan yapılan açıklamaya göre, dün toplamda 65 milyon liralık satış gerçekleşleştirildi ve e-ticarette Türkiye rekoru kırıldı. n11.com'da, yapılan alışveriş tutarı ilk 1 saat içerisinde 7 milyon lirayı görürken, 24 saatte 450 bin adet ürün satıldı.

Şirket, büyük bölümü mobil cihazlardan gerçekleştirilen 65 milyon liralık online alışveriş sayesinde geçen yılki satış adedini bu yıl 4,5 katına çıkardı.

Cironun büyük yüzdesini oluşturan elektronik ürünlerin yanı sıra çok farklı kategori ürünlerinden de ciddi satış hacmi elde eden n11.com, 3 bin litre zeytinyağı, 9 bin 500 oto lastiği, 7 bin 100 parfüm, 30 ton çamaşır deterjanı, 1 ton kuru yemiş, 10 bin paket bebek bezi, 11 bin 500 cep telefonu ve 2 bin laptop sattı.

Şirketin 11 Kasım günü trafiğinin yüzde 70'i mobilden gelirken, ziyaret sayısı da 24 saatte 5 milyona ulaştı. Kampanyanın başladığı ilk 3 saat içerisinde 65 bin adet ürün satan n11.com, kampanya boyunca 81 ile satış gerçekleştirerek toplamda 450 bin ürün sattı.

4 saatte tüm otomobiller satıldı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doğuş Planet İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İzi Adato, tüm Türkiye'nin 11 Kasım'da e-ticaretin gücüne tanıklık ettiğini bildirdi.

Çinli Alibaba'nın Bekarlar Günü olarak lanse ettiği, kendilerinin de "Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11" kapsamında dahil olduğu 11 Kasım alışveriş çılgınlığını tüm Türkiye'nin n11.com sayesinde yaşadığını aktaran Adato, Türkiye'nin en büyük sanal etkinliğine ve tarihi günlük rekor ciroya imza attıklarını dile getirdi.

Adato, gün içerisinde 65 milyon liralık satış gerçekleştirdikleri bilgisini vererek, şunları da kaydetti:

"n11.com bünyesinde yer alan işletmelerin devlete sağladığı gelir ise 11 milyon lirayı aştı. Türkiye'nin dört bir yanına 450 bin adet ürün postaladık. Kampanyanın başladığı ilk 1 saat içerisinde 7 milyon ciroyu gördük. Geçtiğimiz yıl 100 bin adet olan günlük satış adedimizi bu yıl 4,5 katına çıkarmış olduk."

Açıklamada n11.com Genel Müdürü Won Yong Jo'nun da şu görüşlerine yer verildi:

"24 saat süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladık. Açık pazar e-ticaret platformları arasında bir ilke imza atarak online otomobil satışı gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde 4 saatte tüm otomobilleri sattık. Faaliyete geçtiğimiz 2013 nisan ayından bu yana yükselen bir ivmeyle büyüdük ve beraberinde Türkiye e-ticaret pazarını da büyüttük. Başlangıçta koyduğumuz bütün hedeflerimizi aşmış bulunuyoruz."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.