7 yılda 1 milyon Afrikalı'ya içme suyu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Afrika'da bir milyon kişiye içme suyu temin etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ANKARA - Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Afrika'da 1 milyon kişiye içme suyu temin etti.Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, DSİ Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalarla Etiyopya, Sudan, Burkina Faso ve Nijer'de açılan 253 kuyu ile yaklaşık bir milyon kişiye içme suyu temin edildi. 
     
DSİ Genel Müdürlüğü'nün Afrika'daki çalışmaları 2005 yılında Etiyopya'da başladı. 40 kuyunun açılması planlanan Etiyopya'da şu ana kadar 30 kuyuda çalışmalar tamamlandı ve 100 bin kişiye içme suyu temin edildi. 
 
Somali'de de açılması planlanan 30 kuyudan 3'ünde çalışmalar tamamlandı. Güvenlik probleminin çözülmesinin ardından çalışmalar tamamlanacak ve şu an içme suyu ihtiyacı karşılanan kişi sayısı 70 binden 500 bin kişiye çıkacak. 
 
Burkina Faso'da ise 60 kuyudaki çalışmalar tamamlanarak 204 bin kişiye içme suyu sağlandı. Nijer'deki çalışmalarda da 160 kuyunun açılması sağlanarak 550 bin kişiye su temin edildi. Nijer'de 2013 yılı sonuna kadar kuyu sayısının 250'ye, su temin edilen kişi sayısının da 850 bine çıkarılması hedefleniyor.