8 °C

AB'den Rusya'ya karşı yaptırım

Kouchner, Rusya'ya karşı yaptırım düşündüklerini belirterek, nasıl bir yaptırım olacağı hakkında bilgi vermedi

AB'den Rusya'ya karşı yaptırım

PARİS - AB dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya karşı yaptırım düşündüğünü açıkladı.

Kouchner, pazartesi günü Gürcistan'la ilgili yapılacak zirve toplantısında Rusya'ya karşı ne gibi tedbir kararı alınabileceği sorusu üzerine, "Yaptırımlar düşünülüyor" dedi, ancak ayrıntı vermedi. Rusya'nın hafta başında Güney Osetya ve Abhazya'yı tanıma kararı uluslararası camiada büyük tepki çekmişti.

Lavrov'dan, yaptırımlara karşı hastalıklı hayal gücü yanıtı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AB içinde Rusya'ya yaptırım uygulamaya yönelik tartışmaların, "Batının zihin karışıklığının ve hastalıklı hayal gücünün ürünü" olduğunu söyledi. Lavrov, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in, AB liderlerinin Rusya'ya yaptırımlar uygulamayı düşündüğü ve Rusya'nın yakında Moldova, Ukrayna ve Kırım'a saldıracağı yolunda açıklamalarda bulunduğunu belirtti. Söz konusu açıklamaları, "hastalıklı bir hayal gücünün ürünü" olarak nitelendiren Lavrov, "Bence bu tam bir zihin karışıklığının göstergesidir" dedi. AB dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Avrupa Birliğinin Rusya'ya karşı yaptırım düşündüğünü bildirmişti.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap