31 °C

ABD, bağımsızlığının 239. yıl dönümünü kutladı

Bağımsızlık Günü dolayısıyla ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi

ABD, bağımsızlığının 239. yıl dönümünü kutladı

ABD'nin Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını ilan edişinin 239'uncu yıl dönümü ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlamalar kapsamında New York’ta havai fişek gösterisi gerçekleştirildi.

Macy's mağazaları tarafından geleneksel olarak düzenlenen ABD'nin en büyük havai fişek gösterisi bu yıl 39'uncu kez yapıldı. Yaklaşık 25 dakika süren gösteri yoğun ilgi gördü.

East River'da teknelerden ve Brooklyn Köprüsü'nden atılan havai fişeklerle aydınlanan gökyüzünü izlemek için on binlerce kişi Brooklyn ve Manhattan'ın sahil kesimlerini doldurdu.

Havai fişek gösterilerini en güzel yerde izlemek isteyen ABD'lilerden bazıları ise öğle saatlerinden gösteri vaktine kadar yaklaşık 7-8 saat çocuklarıyla beraber nehir kenarında bekledi. Gösteri süresince güvenliği 7 bin polis sağladı.

Washington'daki kutlamalar

Başkent Washington’da da Amerikalılar, Bağımsızlık Günü dolayısıyla ABD Kongresi, Washington Anıtı ile Lincoln Anıtı arasındaki büyük alanda gün boyu yapılan kutlamaları izledi.

Akşam saatlerinde havanın kararmasıyla başlayan ve yaklaşık 10 dakika süren havai fişek gösterisi de büyük ilgi gördü.

ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, her yıl kutlamalar kapsamında Beyaz Saray'ın bahçesinde Amerikalı askerler ve ailelerine verdiği barbekü partisini havanın yağışlı olması nedeniyle iptal etti.

Havai fişek gösterisinin ardından Beyaz Saray’da Bruno Mars bir konser verdi.

ABD, Birleşik Krallık'tan 4 Temmuz 1776'da bağımsızlığını ilan etmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap