15 °C

ABD Başkanı Trump: 3. çeyrek fantastik olacak

Beklenenden iyi gelen istihdam verilerini ‘tarihin en iyi verileri’ olarak niteleyen ABD Başkanı Trump, “Fantastik bir üçüncü çeyrek göreceğiz” dedi.

ABD Başkanı Trump: 3. çeyrek fantastik olacak

ABD Başkanı Donald Trump, istihdam verisi sonrası Beyaz Saray’da basın toplantısı gerçekleştirdi ve beklenenden iyi gelen verileri ‘tarihin en iyi verileri’ olarak aksetti.

İşsizlik oranının son bir ayda 4,8 milyon istihdam yaratılmasıyla yüzde 2’den fazla düşüşle yüzde 11,1’e gerilediğini söyleyen Trump, “Bugünkü veriler ekonomimizin tekrar kükremeye başladığının kanıtıdır. Bunlar tarihi rakamlar” diye konuştu.

Son beş ayda 7,5 milyon istihdam yaratıldığını ve KOBİ’lerin yüzde 80’inin açıldığını söyleyen Trump “Hisse piyasaları da harika durumda” dedi ve “Vergi artırmak isteyen bir ABD başkanıyla bunun tamamı gider” diyerek seçmenlere Joe Biden seçilirse ekonominin kötüye gideceği ve hisse piyasalarında düşüş olacağı mesajını verdi.

Yeni teşvik paketi üzerinde çalıştıklarını belirten Trump, “Fantastik bir üçüncü çeyrek göreceğiz” dedi. Dördüncü çeyrek de Trump’a göre “aşırı iyi olacak”.

Mnuchin: İşimiz bitmedi

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de bugün açıklanan istihdam verilerinden duydukları memnuniyeti dile getirerek “İşimiz bitmedi ve COVID-19 nedeniyle işini kaybeden her bir Amerikalı işine geri dönene kadar bitmeyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

COVID-19 krizi nedeniyle bir kısım işletmenin darbe alacağına dikkati çeken Mnuchin, bu işletmelere yönelik ilave kaynak gerekeceğini ifade etti.

Mnuchin, ekonominin yeniden normale dönmesi için güvenli bir yol olduğunu ve bunu dikkatlice izlediklerini belirterek insanları güvenli bir şekilde işlerine geri döndürebileceklerini kaydetti.

Hazine Bakanı Mnuchin, ABD Başkanı Donald Trump’ın istihdamı korumak için bir sonraki destek paketi için ne gerekiyorsa yapmaya kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

ABD'de tarım dışı istihdam haziranda tahminleri aştıABD'de tarım dışı istihdam haziranda tahminleri aştı

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap