ABD elçiliği araçlarına el koydular

ABD'nin el Kaide ile mücadelesinde kilit merkez olan Yemen'de Husiler ABD büyükelçiliğine ait araçlara el koydu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Sana Büyükelçiliği'nin güvenlik nedeniyle çalışmalarını askıya almasının ardından, elçilik araçlarının içlerindeki silahlarla Husilerin eline geçtiği bildirildi.

 Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde, dün Sana Büyükelçiliği'nin çalışmalarını ülkedeki istikrarsızlık nedeniyle askıya alma ve çalışanlarını Sana dışına nakletme kararına ilişkin, büyükelçilik çalışanlarının Umman ve Katar'ın yardımıyla Sana bölgesinden çıkarıldığını belirterek, başkent Washington'a gelmek üzere yolda olduklarını kaydetti. 

Umman ve Katar yönetimlerine yardımlarından ötürü teşekkür eden Psaki, bölgedeki son elçilik çalışanlarının Umman tarafından sağlanan özel bir jet uçağıyla transfer edildiği bilgisini verdi. 

Psaki, çalışanların ülkeden ayrılmasının büyükelçiliğin kapatıldığı anlamına gelmediğini vurgulayarak, "ABD, Yemen'in barışı, gelişimi ve birliği için çalışmaya devam eden Yemenlileri desteklemekte kararlıdır. Dışişleri Bakanlığı, durumlar düzeldiğinde Sana'ya dönüşümüzün seçeneklerini araştırıyor" ifadelerini kullandı.

"Husiler, büyükelçilik araçlarına ve içlerindeki silahlara el koydu"

Boşaltılan elçiliğin güvenliği için gerekli önlemlerin alındığını dile getiren Psaki, buna karşın, çalışanların transferinin ardından havaalanında bırakılan elçilik araçların içlerindeki silahlarla Husilerin eline geçtiğini açıkladı. 

Psaki, "Bunu (araç ve silahlara el konulması) araştırıyoruz. Bu kesinlikle kabul edilemez, mülklerimize ve tesislerimize saygı gösterilmesinin Sana'ya geri dönmemiz en temel şartı olduğunu tekrarlıyoruz ve onların iadesini talep ediyoruz" yorumunu yaptı.

Dışişleri sözcüsü, Sana Büyükelçiliği'nin Ortadoğu'da terk edilen üçüncü elçilik olduğunun hatırlatılması üzerine, ABD'nin çalışanlarını korumak için gerekli önlemleri almak zorunda olduğunun altını çizerken, bölgedeki sorunların ABD'den kaynaklanmadığını ifade etti.

Elçilik çalışanlarını bölge dışına çıkaran tek ülkenin ABD olmadığı kaydeden Psaki, Fransa ve İngiltere hükümetleriyle yakın işbirliği içinde olduklarını sözlerine ekledi. 

Fransa ve İngiltere de elçiliklerini askıya aldı

Fransa ve İngiltere de Sana Büyükelçiliği çalışmalarını güvenlik nedeniyle askıya aldı. 

Fransa hükümeti konu hakkında detaylı bilgi vermezken, İngiltere'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Tobias Ellwood, Yemen'deki güvenlik durumunun son günlerde giderek kötüye gittiğini belirterek, "Ne yazik ki, elçilik çalışanlarımızın ve yerleşkenin artan risk altında olduğu kararına vardık. Bu nedenle diplomatik çalışanlarımızı geri çekme ve Sana Büyükelçiliğimizdeki çalışmalarımızı geçici olarak askıya almaya karar verdik" ifadelerini kullandı.

Ellwood, İngiltere'nin Sana Büyükelçisi ile çalışanların bu sabah Yemen'den ayrıldığını ve İngiltere'ye dönmekte olduklarını dile getirerek, Yemen'deki İngiliz vatandaşlarına da bir an önce ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

Bu konularda ilginizi çekebilir