8 °C

ABD: Maduro ile ekonomik ilişkileri kesin

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "Bütün ülkelerin taraf tutma zamanı geldi. Ya özgürlüğü seçen güçlerin yanında olursunuz, ya da Maduro ve kargaşasını seçersiniz" dedi. Pompeo ayrıca, bütün ülkelere, Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile ekonomik ilişkilerini bitirmeleri çağrısı yaptı.

ABD: Maduro ile ekonomik ilişkileri kesin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyine (BMGK) Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yı tanıma ve demokratik geçiş sürecine destek verme çağrısında bulundu.

BMGK, ABD'nin talebi üzerine Venezuela'daki krizi görüşmek üzere toplandı.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Venezuela'nın içişlerinin uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmediğini belirterek, konunun BM Güvenlik Konseyine taşınamayacağını savundu. Nebenzia, toplantının iptali için konseyden oylama talebinde bulundu ancak oylama sonucu 15 üyeli konseyde gereken desteği alamadı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise milyonlarca Venezuela'nın ülkeyi terk etmesinden ve ülkedeki insani krizden "gayrimeşru" olarak nitelendirdiği Nicolas Maduro hükümetini sorumlu tuttu. Venezuela'da her on kişiden 9'nun sefalet içinde yaşadığını belirten Pompeo, milyonlarca çocuğun aşırı derecede yetersiz beslenme ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Pompeo, ABD'nin Venezuela'ya daha parlak bir gelecek için yardım ettiği iddiasında bulunarak, BM Güvenlik Konseyine Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yı tanıma ve demokratik geçiş sürecine destek verme çağrısında bulundu.

Bütün ülkelerin, eski Devlet Başkanı olarak tanımladığı Maduro'nun "gayrimeşru mafya" devletinden kendini kurtarmaya çalışan Venezuela halkına destek vermesi gerektiğini söyleyen Pompeo, "Bütün ülkelerin taraf tutma zamanı geldi. Ya özgürlüğü seçen güçlerin yanında olursunuz, ya da Maduro ve kargaşasını seçersiniz" dedi.

"Maduro ile ticareti bitirin"

Bu arada Dışişleri Bakanı Pompeo, bütün ülkelere, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile ekonomik ilişkilerini bitirmeleri çağrısı da yaptı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumunun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Pompeo, "Bütün ülkelerin, finansal sistemlerini Maduro rejiminden ayırmalarını ve Venezuela halkına ait varlıkları, ülkenin meşru yöneticilerine bırakmalarını umuyoruz" dedi.

Ne olmuştu?

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı ve muhalefet lideri Juan Guaido, kendisini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere aralarında Kanada, Brezilya ve Arjantin'in de olduğu bazı ülkeler tarafından tanınmıştı.

Türkiye, Meksika, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemişti.

Bu arada İngiltere ve Almanya, 8 gün içinde yeni seçim ilan edilmezse Guaido'yu tanıyacaklarını bildirdi.

İngiltere ve Almanya'dan Maduro'ya 8 gün süreİngiltere ve Almanya'dan Maduro'ya 8 gün süre

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap