12 °C

ABD Rosneft’e yönelik yaptırımlar getirdi

ABD Rusya'ya karşı getirdiği en ağır yaptırımı Rosneft ve başka sektörlere uygulayacak

ABD Rosneft’e yönelik yaptırımlar getirdi

WASHINGTON  - ABD'nin Ukrayna'daki şiddeti durdurmadığı gerekçesiyle Rusya'ya uyguladığı en ağır ekonomik yaptırım paketini dün onaylayan Başkan Barack Obama, bu ülkenin en büyük petrol üreticisi Rosneft'i hedef aldı.

Yaptırımlardan başka Rus enerji, finans ve savunma şirketleri de etkilenecek.
              
Amerikan yaptırımlarının açıklandığı gün Brüksel'de toplanan Avrupa Birliği liderleri de, Rusya'ya uyguladıkları yaptırımları daha genişletme kararı aldılar .
              
Ancak Amerikan yaptırımlarının nihai ağırlığı, Avrupa Birliği'nin de aynı yolu izleyip izlemeyeceğine göre belirlenecek.
              
Gazprombank'ı da kapsayan  Rus enerji ve finans  sektörlerine karşı yaptırımların genişliği Moskova'ya, doğu Ukrayna'da süren şiddeti durdurmazsa bunun bedeli olacağını hatırlatmayı amaçlıyor.
              
Obama, Putin'in krizin barışçı yollarla çözümlenmesi için gereken adımları şu ana kadar atmadığını ve gerekirse bu yaptırımları yenilerinin izleyebileceğini söyledi.
              
Obama'nın "önemli ancak hedefli müeyyideler" olarak nitelediği önlemelere muhatap olan Rus şirketleri arasında   ülkenin ikinci büyük doğalgaz üreticisi Novatek, Rus hükümetinin ödemelerini yapan Vnesheconombank (VEB) adlı devlet bankası ve sekiz silah şirketi var.
              
Yaptırımlarla söz konusu iki banka ve enerji şirketlerinin orta ve kısa vadeli dolar finansmanına erişimleri fiili olarak kesildi. Ancak bu dört şirketin mal varlıklarının dondurulması ve Amerikan firmalarıyla iş yapmalarının yasaklanması söz konusu değil.
              
Rosneft ve Novatek hisseleri yüzde 5 düşerken, Rusya'nın MICEX endeksi yüzde 3'ün üzerinde geriledi.
              
ABD Rusya'ya mümkün olan en ağır etkiyi yapmasını istediği  önlemler içinde ilk kez böylesine hedefi belli yaptırımlara gidiyor. ABD, dev bir enerji üreticisi olan Rusya üzerinde en
fazla etkiyi sağlarken, küresel petrol piyasalarını ya da Amerikan ve AB şirketlerini de sarsmamaya özen gösteriyor.
              
Brezilya'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise yaptırımların Amerikan enerji şirketlerine zarar vereceğini ve ABD'nin Rusya ile ilişkilerini çıkmaza sokacağını söyledi.
              
Rosneft CEO'su Igor Sechin ise kamu şirketi olan Rosneft'e uygulanan yaptırımların yasal olmadığını çünkü şirketin Ukrayna krizinde herhangi bir rolü olmadığını söyledi.
              
Putin ile birlikte Brezilya'da bulunan Sechin bu kararın Rosneft ile çalışan Amerikan enerji şirketleri ve bankalarının çıkarlarına zarar vereceğini, ancak Rosneft'in Amerikan ExxonMobil şirketi ile Rusya'da sürdürdüğü projeleri etkilemeyeceğini söyledi.
              

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.