10 °C

ABD verileri olumlu geldi

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentinin altında gerçekleşirken, dayanıklı tüketim malı siparişleri beklentiyi aştı

ABD verileri olumlu geldi

Piyasaların beklediği ABD verileri geldi. Dünyanın en büyük ekonomisinde haftalık işsizlik maaşı başvuruları hafif düşüş gösterdi. Dayanıklı tüketim malı siparişleri ise temmuzda yılın en güçlü performansını gösterdi.

İşsizlik maaşı başvuruları

ABD Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 20 Ağustos ile sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları bin kişi düşüşle 261 bin oldu. Piyasalarda beklenti başvuruların 3 bin artışla 265 bin olacağı yönündeydi. 

Bir önceki haftanın rakamı 262 binde revize edilmeden bırakıldı.

4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları bin 250 düşüşle 264 bin oldu. 

İşsizlik maaşından yararlanmaya devam edenlerin sayısı 13 Ağustos ile sona eren haftada bir önceki haftaya göre 30 bin kişi azalarak 2 milyon 145 bin oldu. 4 haftalık ortalamalara göre işsizlik maaşı başvurusundan yararlananlar 250 artışla 2 milyon 155 bin 250 olarak açıklandı.

İşsizlik sigortalıların oranı ise aynı dönemde mevsimsel düzeltilmiş verilerle yüzde 1,6 olarak kalırken, takvim ve mevsimsel düzeltilmiş veri yüzde 1,5 olarak değişmedi.

İşsizlik sigortalıların oranı işsizlik maaşından yararlanmaya devam edenler ile işsizlik maaşı başvurularının oranından hesaplanıyor.

Dayanıklı tüketim malı siparişleri

ABD Ticaret Bakanlığının verilerine göre, dayanıklı tüketim mallarına yönelik talep temmuzda yüzde 3,4 artışla 228,9 milyar dolara çıktı. Böylece yılın en güçlü yükselişini kaydeden siparişlere ilişkin artış beklentisi yüzde 3,4 seviyesindeydi. 

Açıklamada, temmuzda başta ticari ve askeri uçaklar olmak üzere ulaşım araçlarına yönelik talebin yüzde 10,5 yükselmesinin siparişlerdeki artışta önemli rol oynadığı belirtildi. 

Aynı dönemde, ulaşım harici siparişler de yüzde 1,5 ile yüzde 0,4 seviyesindeki beklentinin üzerinde artış gösterdi. Dayanıklı tüketim malı stokları da temmuzda yüzde 0,3 artarak 7 aydır ilk yükselişini kaydetti. 

Bu arada, haziran ayına ait dayanıklı tüketim malı siparişlerindeki düşüş yüzde 4'ten yüzde 4,2'ye revize edildi. Analistler, dayanıklı tüketim malı siparişlerinin hazirandaki sert düşüşün ardından temmuzda güçlü artmasını, sanayi sektöründe uzun süreli daralma riskinin azaldığı şeklinde değerlendirdi. 

Ömrü en az 3 yılı bulan ürünlerden oluşan dayanıklı tüketim mallarına yönelik siparişler, gelecekteki sanayi üretimi hakkında bilgi sağlaması açısından önem taşıyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap