4 °C

ABD'de bütçe açığı son 6 yılın en düşük seviyesinde

ABD'nin 2014 mali yılına ait bütçe açığı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 29 azalarak, 483 milyar dolara geriledi

ABD'de bütçe açığı son 6 yılın en düşük seviyesinde

WASHINGTON - ABD'de bütçe açığı, vergi gelirlerindeki artışa paralel olarak 2008'den bu yana en düşük seviyesini kaydetti. 

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 2014 mali yılına ait bütçe açığının bir önceki yıla kıyasla yüzde 29 azalarak, 483 milyar dolara indi. Geçen yılın bütçe açığı yaklaşık 680 milyar dolar seviyesindeydi. 

Açıklamada, son 40 yılın ortalamasından da düşük olan 483 milyar dolarlık bütçe açığının gayri safi milli hasılaya (GSMH) oranının yüzde 2,8 olduğu belirtildi. Böylece bütçe açığı bu yıl 2008'den bu yana kaydedilen en düşük seviyesinde gerçekleşmiş oldu. Bakanlığın rakamları vergi gelirlerinin yüzde 8,9, kamu harcamalarının ise yüzde 1,4 arttığını gösterdi. 

ABD Hazine Bakanı Jacob Lew bütçe açığına ilişkin açıklamasında, "Başkanın bütçe açığını azaltmaya yönelik dengeli yaklaşımı vergi hukukumuzu daha adaletli hale getirdi, harcamaları azalttı ve büyümeyi destekleyen yatırımlar yaptı" dedi. Lew, geçen yıla kıyasla yüzde 29 azalan bütçe açığının 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana kaydedilen en hızlı düşüşü kaydettiğini bildirdi. 

 Sonuçların ekonominin Barack Obama'nın ilk kez başkan olarak seçildiği Ocak 2009'dan çok daha iyi durumda olduğunu gösterdiğini savunan Lew, bütçedeki iyileşmenin vergilerdeki artış ve ekonomideki güçlenmeden kaynaklandığını sözlerine ekledi.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.