11 °C

ABD'de enflasyon değişmedi, konut başlangıçları arttı

Dünyanın en büyük ekonomisinde TÜFE temmuzda aylık bazda sabit kalırken, konut başlangıçları önceki aya göre yüzde 2,1 ile beklentinin üzerinde arttı.

ABD'de enflasyon değişmedi, konut başlangıçları arttı

ABD'de temmuz ayı TÜFE ve konut başlangıçları verileri açıklandı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuz ayında beklendiği gibi değişmedi, konut başlangıçları temmuz ayında düşüş beklentisinin aksine yüzde 2,1 yükseldi.  

TÜFE

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilerine göre, TÜFE temmuzda aylık bazda sabit kaldı. Son 5 aydır ilk kez yükselmeyen TÜFE'ye ilişkin piyasa beklentisi de değişmeyeceği yönündeydi. 

Bu arada, yıllık TÜFE yüzde 0,8 ile yüzde 0,9 seviyesindeki beklentinin hafif altında arttı. 

Temmuzda sabit kalan aylık TÜFE'de enerji fiyatlarının yüzde 1,6 azalması ve gıda fiyatlarının değişmemesi etkili oldu. 

Fiyatı oynaklık gösteren gıda ve enerji dışındaki kalemlerden oluşan çekirdek TÜFE ise aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 2,2 yükseldi. Çekirdek TÜFE’ye ilişkin beklentiler aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 2,3 seviyesindeydi. 

Analistler, çekirdek TÜFE’nin istikrarını korumasını olumlu değerlendirirken, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların genel TÜFE’yi baskılayabileceği öngörüsünde bulunuyor. 

Konut başlangıçları

ABD Ticaret Bakanlığının verilerine göre, konut başlangıçları temmuzda önceki aya göre yüzde 2,1 artarak 1 milyon 211 bin oldu. Söz konusu veriye ilişkin piyasa beklentisi 1 milyon 180 bin ya da yüzde 0,5 düşüş yönündeydi. 

İnşaat izinleri ise temmuzda yüzde 0,08 azalarak 1 milyon 152 bine geriledi. Gelecek aylardaki konut başlangıçlarının 1 milyon 160 bine yükselmesi bekleniyordu. 

Bu arada haziran ayı konut başlangıçları 1 milyon 189 binden 1 milyon 186 bine revize edilirken, inşaat izinleri 1 milyon 153 binde sabit bırakıldı. 

Analistler, konut başlangıçlarının düşüş beklentisine karşın yükselmesini, inşaat sektörünün direncini korumaya devam ettiği şeklinde değerlendirdi.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap