ABD'de polis şiddetine protesto

ABD'de polis şiddetini kınamak için New York'tan Washington'a yürüyüş başlatıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

New York'tan Washington'a 9 günde 402 kilometrelik yolu katetmeyi planlayan yaklaşık 100 kişilik grup yürüyüşe, polisin gözaltına almaya çalıştığı siyahi Eric Garner'in hayatını kaybettiği Staten Island bölgesinden başladı. 

Garner'in öldürülmesinden sonra ABD'deki polis şiddetinin kınanmasıyla ilgili protestolarda öne çıkan "Nefes Alamıyorum" sloganının yazılı olduğu tişörtleri giyen eylemcilerden bazıları "Siyahların Yaşamı Önemlidir" dövizleri de taşıdı. 

Merkezi New York'ta bulunan Adalet Ligi adlı kuruluş tarafından organize edilen yürüyüşe, New York Şehir Meclisi Üyesi Jumaane Williams da katıldı.  

Adalet Ligi ayrıca, ABD'de bölgesel ve eyalet çapında çocuk adaletinin sağlanmasını destekleyen "Çocuk Adaleti ve Suçluluğu Önleme Yasası", polisin ırk, etnik ve milliyet esasına göre ayrımcılığı ve fişlemesini yasaklayan "Irkçı Fişlemeyi Sonlandırma Yasası" ile polis teşkilatlarının ABD Savunma Bakanlığı'ndan askeri malzeme satın almasını önleyen "Askerileştirme Yasası"nın çıkması için mücadele veriyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir