ABD'de şebeke suyuna kimyasal madde sızdı

ABD'nin Virginia eyaletinde şebeke suyuna kimyasal madde karışması sonucu 9 bölgede olağanüstü hal ilan edildi. Okullar tatil edildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

NEW YORK - ABD'nin Virginia eyaletinde şebeke suyuna kimyasal madde karışması sonucu 9 bölgede olağanüstü hal ilan edildi. 

ABD'nin West Virginia eyaletinde kimyasal atıkların şehir suyuna karışması üzerine, bölgedeki okullar, güvenlik nedeniyle tatil edilirken, şehir dışından getirilen su tankerleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Federal savcılar, olaya ilişkin geniş çaplı soruşturma başlattı. 

Eyaletin şehir suyu ihtiyacının karşılandığı Elk Nehri'ne bölgedeki kömür arıtma tesisinden kimyasal akıntının karıştığının tespit edilmesi üzerine, başkent Charleston'da panik yaşanmış ve sağlık endişesiyle vatandaşlar hastanelere hücum etmişti. Olayı bugün yazılı bir açıklama ile duyuran Vali Earl Ray Tomblin, vatandaşları uyarırken, musluklardan kesinlikle su içilmemesini istedi.

Ayrıca federal savcıların da Charleston bölgesindeki şehir suyu dağıtımından sorumlu olan, West Virginia Amerikan Su Şirketi ve söz konusu kömür madeni hakkında geniş çaplı bir soruşturma başlattığı belirtilirken, konunun detayları hakkında bilgi verilmedi.

Olayın duyulması üzerine bölge halkı su tedarik etmek için süpermarketlere adeta akın etti.  Elk Nehri kenarında bir kömür yıkama deposundaki tankerden sızdığı anlaşılan kimyasal maddenin detayları da ortaya çıktı.

West Virginia Çevre Koruma Departmanı tarafından yapılan açıklamada, bir kömür arıtma tesisindeki 48 bin galonluk (181700 ton) tankerden sızan kimyasal akıntının yakında bulunan ve eyaletin başkenti olan Charleston'ın şehir suyu ihtiyacını karşılayan Elk Nehri'ne karıştığı bilgisi paylaşıldı. Yetkililer, söz konusu tankerdeki çatlaktan, ham kömürdeki yabancı maddeleri ayrıştırmak için kullanılan 4-Metilsikloheksan Metanol veya MCHM bileşiminin nehir suyuna karıştığını, bu maddelerin insan sağlığına zararlı olduğunu bildirdi.

''Şebeke suyu sadece tuvalet sifonunda kullanılabilir''

Vatandaşların kendilerine erken haber verilmediği yönünde şikayette bulunduğu West Virginia Amerikan Su Şirketi'nin Başkanı Jeff  McIntyre ise düzenlediği basın toplantısında, ‘’Suyun temiz olmadığı konusunda net bir kanıt yok. Ancak güvenli olduğunu da söyleyemem. Şebeke suyunu şimdilik, çekinmeden kullanabileceğiniz tek yer  tuvalet sifonudur’’ dedi.

Yetkililer vatandaşları, musluk suyuna karışmış olma ihtimali bulunan kimyasalın meyan kökü gibi koktuğu, tüketilmesi durumunda, baş ağrısı, göz ve ciltte tahrişi yapabileceği konusunda bilgilendirirken, aşırı su kullanımı halinde ise nefes alma zorluklarının yaşanabileceğini belirtti.

Musluktan akan suyun güvenliği konusunda yetkililerin net bir açıklama yapamaması üzerine, binlerce insanın sorunu devam ederken, civar bölgelerden getirilen su tankerleri önünde uzun kuyruklar oluştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir