26 °C

ABD'de ücret artışı 33 yılın en düşük seviyesinde

İstihdam Maliyet Endeksi, ikinci çeyrekte yüzde 0,2 artışla kayıtların tutulmaya başladığı 1982 yılından bu yana en düşük performansını gösterdi

ABD'de ücret artışı 33 yılın en düşük seviyesinde

ABD'de ikinci çeyreğe ilişkin İstihdam Maliyet Endeksi yüzde 0,2 artışla son 33 yılın en düşük performansını gösterdi. Yüzde 0,6 artış beklentisinin de altında kalan veri, istihdamdaki istikrarlı artışın ücretlere yansımadığını ortaya koydu. 

ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıklanan verilerine göre, ikinci çeyrekteki ücret artışını ölçen İstihdam Maliyet Endeksi yüzde 0,2 yükseldi. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,7 artan endekse yönelik piyasa beklentisi yüzde 0,6 artış yönündeydi. 

İstihdam Maliyet Endeksi, beklentileri karşılamayan bu sonuçla, kayıtların tutulmaya başladığı 1982 yılından bu yana en düşük artışını kaydetti. 

Ekonomistler, son 64 aydır devam eden istikrarlı istihdam artışına rağmen zayıf kalan ücretlerin, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışını erteleyeceği beklentisini yükselttiğine işaret ediyor. 

BMO Capital Markets Ekonomisti Jennifer Lee, veriye ilişkin "Ücret artışı, sıkılaşan işgücü piyasası ve çeşitli büyük şirketlerin ücretleri artırdığına ilişkin haberlere rağmen, toparlanmaya başlamıyor. Bu, Fed üyelerinin hoşuna gitmeyecek" değerlendirmesini yaptı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap