18 °C

ABD'den Irak'a yeni silah satışı

ABD Irak'a bugün 99 füze ve bin tank mermisi teslim edecek

ABD'den Irak'a yeni silah satışı

BAĞDAT - ABD'nin bugün Irak'a 99 füze ve bin tank mermisi teslim edeceği bildirildi. 

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği Güvenlik İşbirliği Ofisi Başkanı Tümgeneral Michael Bednarek, bazı medya temsilcileriyle yaptığı görüşmede, ABD'nin bugün Irak'a 99 füze ve bin tank mermisi teslim edeceğini söyledi. 

El-Anbar ilinde olayların artmasından beri ABD hükümetinin Irak'a direkt yardım etmeye ve hızlı bir şekilde silah vermeye başladığını belirten Bednarek, 17 Ocak'tan beri Irak'a değişik çeşitlerde 1 milyon roketatar mermisi ve merminin yanı sıra 7 bin tüfek, otomatik silah, keskin nişancı silahı ve roketatar teslim edildiğini ifade etti. 

Bednarek, Irak silahlı güçlerinin eğitildiğini, bunun yanında Irak-ABD ortaklık anlaşmasının bir parçası olarak da Iraklıların istihbarat alanında da eğitildiğini kaydederek, ülkesinin Irak'a Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının bulundukları yerleri gösteren haritalar temin ettiğini dile getirdi. 

ABD'nin Irak'a eylül ayında F16 savaş uçakları teslim edeceğini ve ABD ile Irak'ın bu uçakların iniş yapacağı hava üssü hazırlamaya çalıştığını anlatan Bednarek, "Irak bu konuda acele etmeli, aksi takdirde o tarihte uçakları teslim alamayacak" dedi. 

Irak, Eylül 2011'de, ABD'den alacağı 18 adet F16 savaş uçağının birinci taksitini ödediğini duyurmuştu. 
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap