18 °C

ABD'den Japonya'ya Kuzey Kore 'sözü'

ABD, Kuzey Kore'yi teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma sözü verdi

ABD'den Japonya'ya Kuzey Kore 'sözü'

 

TOKYO - Japon haber ajansı Kyodo'ya göre ABD'nin Japonya'ya, Kuzey Kore'yi teröre destek veren ülkeler listesinden hemen çıkarmayacağı sözü verdiği bildirildi. 

Ajansa göre, Japonya Dışişleri Bakanı Masahiko Komura, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'in bu sabah kendisini telefonla arayarak bu konuda güvence verdiğini söyledi. 

ABD, Kuzey Kore'nin haziran ayında nükleer programını açıklamasından sonra Pyongyang yönetimini teröre destek veren ülkeler listesinden çıkaracağını bildirmişti. Washington'un bu konudaki adımını en erken bugün atması bekleniyordu. 

Japonya ise Kuzey Kore'nin ilk olarak onlarca yıl önce Kuzey Kore ajanları tarafından kaçırılan Japonlarla ilgili soruşturmayı tamamlamasını istiyor. 

Kuzey Kore 2002 yılında, 1970'ler ve 1980'lerde 13 Japon vatandaşının kaçırıldığını kabul etmiş ve 5'inin ülkelerine dönmelerine izin vermiş, 8'inin ise öldüğünü açıklamıştı. Japonya ise öldürüldüğü açıklanan vatandaşlarının bu durumlarının kanıtlanmasını ve kaçırma olaylarıyla ilgili soruşturma yapılmasını istiyor. 

Bu arada, Japonya ile Kuzey Kore yetkilileri, Çin'in kuzeyindeki Shenyang kentinde kaçırma olaylarıyla ilgili iki gün sürecek görüşmelere başladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap