10 °C

ABD'nin petrol stokları arttı

ABD'de haftalık ham petrol stokları 2,5 milyon varil arttı.

ABD'nin petrol stokları arttı

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının geçen hafta bir önceki haftaya göre 2,5 milyon varil (yüzde 0,5) artışla 523,6 milyon varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 0,5 milyon varil azalması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 2,5 milyon varil azalmıştı.

ABD'de stratejik petrol stokları değişmeyerek söz konusu haftada 695,1 milyon varilde kaldı. Bu dönemde, ABD'nin ham petrol üretimi bir önceki haftaya göre günlük ortalama 49 bin varil azalarak 8,55 milyon varile düştü.

Ülkenin ham petrol ithalatı da söz konusu haftada, bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 449 bin varil artarak 8,64 milyon varile ulaştı.

Bu arada, ABD'nin haftalık benzin stokları da söz konusu haftada 0,04 milyon varil artarak 232,7 milyon varil oldu. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 1,17 milyon varil düşüş olması yönündeyken, benzin stokları bir önceki hafta da 2,72 milyon varil azalmıştı.

ABD'nin haftalık ham petrol stoklarının yükselmesinin ardından küresel piyasalarda ham petrol fiyatlarında düşüş görüldü. ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 46,78 dolara, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da 48,93 dolara kadar geriledi.

EIA verilerinin açıklanmasının ardından güne kayıplarla başlayan New York Borsası'nda ise negatif seyir devam ediyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap