6 °C

ABD'de araç göstericilerin arasına daldı

ABD'nin Charlottesville kentinde, ırkçılık karşıtı grubun üzerine araba sürülmesi sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi. Yaralı göstericilerin sayısı 19 olarak açıklanırken, bazılarının durumunun ağır olduğu belirtildi.

ABD'de araç göstericilerin arasına daldı

ABD basınında yer alan haberlere göre, Virginia eyaletine bağlı Charlottesville'de, ırkçıların yaptığı gösteriyi protesto eden ırkçılık karşıtı grubun üzerine araba sürüldü.

Basına yansıyan haberlerde 19 kişinin yaralandığı ifade edilirken, olayda 1 kişi de hayatını kaybetti. Yaralılardan bazılarının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor.

Charlottesville'de, Konfederasyon ordusunun komutanına ait heykelin kaldırılması planı üzerine, aşırı ırkçı gruplar protesto gösterileri başlatmıştı. Diğer bir grubun ırkçılara tepki göstermesi üzerine olaylar çıkmıştı. Olaylar üzerine ise Charlottesville Belediyesi, bölgede olağanüstü hal ilan etmişti.

Şehirdeki, ırkçılar ve karşıtları arasındaki şiddet olayları devam ediyor.

Trump'tan kınama

ABD Başkanı Donald Trump, Virginia eyaletine bağlı Charlottesville şehrindeki ırkçı gösterileri "en sert dille" kınadı.

Trump, düzenlediği basın toplantısında, Charlottesville şehrinde ırkçılar ve karşıtları arasında çıkan olaylara tepki gösterdi.

Şiddet ve nefretin kabul edilemez olduğunu belirten Trump, "Yaşanan bu çok yönlü şiddet, nefret olaylarını en sert dille kınıyoruz, çok kötü." ifadelerini kullandı.

Irkçı gösterilerin ABD'de yeni bir gelişme olmadığını kaydeden Trump, "Bu sorun ülkemizde uzun zamandan beri yaşanıyor. Sadece Donald Trump ya da Barack Obama dönemine ait değil." dedi.

Trump, sorunların eskiye dayandığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bu ülkenin yaralarını sarmalıyız. Bu yaraların tarihi çok eski zamanlara dayanıyor. Herkes bu sorunların çözümünü istiyor ve biz de bu sorunun bir an önce çözümü için her türlü adımı atacağız."

ABD'de ırkçıların gösterisi sonrası OHAL ilan edildiABD'de ırkçıların gösterisi sonrası OHAL ilan edildi

Kaynak: İHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.