ABD’den Ukrayna’ya 1,7 milyar dolarlık ek ekonomik yardım

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Ukrayna’da temel hizmetlerin finanse edilmesi için 1,7 milyar dolarlık ek ekonomik yardım yapılacağını duyurdu.

İHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Ukrayna’ya 1,7 milyar dolarlık ek ekonomik yardım yapılacağını duyurdu. Yellen, "Ukrayna'ya yapılan bu son ekonomik yardım, Başkan Biden'ın Ukrayna demokrasisini Rusya'nın sebepsiz ve haksız savaşına karşı savunduğu için Ukrayna hükümetini destekleme taahhüdünün bir parçasıdır" dedi.

Yellen, "Bu yardım, Ukrayna'nın demokratik hükümetinin Ukrayna halkı için temel hizmetleri sağlamasına yardımcı olacak" ifadelerini kullandı.

Yardım sağlık çalışanları maaşları gibi kritik ödemelere harcanacak

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, "ABD Hazine Bakanlığı ile koordineli olarak ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) aracılığıyla, Başkan Biden'ın Başkan Zelenskiy'e Ukrayna'ya doğrudan bütçe sağlama taahhüdünün bir parçası olarak Ukrayna hükümetine ek 1,7 milyar dolar yardım sağladı. Bu yardım, Kongre'nin iki taraflı cömert desteğiyle mümkün oldu” ifadeleri kullanıldı.

ABD tarafından Dünya Bankası aracılığıyla sağlanan ek kaynakların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in acımasız savaşının Ukrayna’da neden olduğu akut bütçe açığını hafifleteceğine dikkat çekilen açıklamada, söz konusu yardımın sağlık çalışanı maaşlarının ödenmesi gibi Ukrayna'daki kritik operasyonlara harcanacağı ifade edildi.

Ukrayna hükümetine 4 milyar dolarlık doğrudan yardım

Açıklamada ayrıca, "USAID bugüne kadar Ukrayna hükümetine 4 milyar dolarlık doğrudan bütçe desteği sağladı. Bu kaynaklar, Ukrayna hükümetinin hastanelere, okullara ve diğer kritik altyapılara gaz ve elektrik akışını sağlamasına, vatandaşlara insani yardım ulaştırmasına ve memur maaşlarının ödenmesi gibi temel işlevleri yerine getirmesine yardımcı oldu” denildi.

Ukrayna, her ay 5 milyar dolar bütçe açığı veriyor

Yardım, Biden tarafından geçtiğimiz mayıs ayında imzalanan Ukrayna’ya yönelik 7,5 milyar dolarlık yardım paketinin bir parçasını oluşturuyor. Ukrayna, Rusya’nın saldırıları nedeniyle şu anda her ay yaklaşık 5 milyar dolar bütçe açığı veriyor.

Öte yandan ABD, Rusya'nın saldırılarının başlamasından bu yana Ukrayna’ya 6 milyar dolardan fazla askeri teçhizat yardımı sağladı.

AB’den de Ukrayna’ya 1 milyar euroluk mali yardıma onay

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, AB Komisyonun geçtiğimiz mayısta Ukrayna için önerdiği yaklaşık 9 milyar euroluk makro-finansal yardım paketinin ilk kısmını oluşturan 1 milyar euroya onay verdiğini bildirmiş, yardımın Ukrayna'ya bu ay içinde ulaşacağını aktarmıştı.

Bu konularda ilginizi çekebilir
ABD