AB'de hibe-kredi pazarlığı sürüyor

Avrupa Birliği liderleri COVID-19 için açıklanan destek paketinde hala bir uzlaşıya varamadı. Anlaşma olmazsa zirvenin uzayabileceği belirtilirken, ‘eli sıkı dörtlü’ olarak anılan ülkelerden biri olan İsveç, paketteki hibelerin 155 milyar euroya düşürülmesi teklifinde bulundu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Avrupa Birliği liderleri COVID-19 için açıklanan dev destek paketinde hibe-kredi konusunda hala bir uzlaşıya varamadı.

Brüksel’de cuma günü başlayan ve iki gün sürmesi planlanan zirve ‘eli sıkı dörtlü’ olarak anılan Hollanda, Avusturya, Danimarka ve İsveç’in itirazları sonrası pazar gününe sarktı.

Anlaşma olmazsa liderler görüşmeyi bir gün daha uzatabilir ya da temmuz ayının ilerleyen günlerinde bir zirve daha gerçekleşebilir.

ECB Başkanı Lagarde: Geç olsun güç olmasın

ECB Başkanı Christine Lagarde AB liderlerinin hızlı bir karar vermek için kötü bir pakette anlaşmasındansa AB Komisyonu'nun ilk önerdiği paketin hibe-kredi dağılımına yakın bir pakette anlaşılmasının daha iyi olacağını söyledi.

Lagarde "İdeal olan liderlerin boyutu ve kompozisyonunu iyi bir pakette, genel anlamda Komisyon'un önerdiği düzeylerle uyumlu bir pakette anlaşmaları gerektiği" dedi ve ekledi:

Benim açımdan bu çizgilerde iyi bir seçenekte uzlaşmak daha fazla zaman alması gerekse de daha iyi olacaktır. Liderlerin hızlıdan ziyade iyi bir pakette anlaşmasını umuyorum."

‘Hibe 155 milyar euroya düşsün’

2021-2027 dönemi için 1 trilyon euronun üzerindeki bütçesi ve ona ek olarak açıklanan 750 milyar euroluk iyileşme paketinde, ‘eli sıkı dörtlünün’ itirazı üzerine hibeler 50 milyar euro düşürüldüğü halde zirvenin üçüncü gününde TSİ 16:30 itibariyle nihai bir uzlaşı sağlanamadı.

Komisyonun '500 milyar eurosu hibeye ayrılsın' önerisi cumartesi günü 450 milyar euro hibe, 300 milyar euro kredi olarak revize edilmişti.  Yeni öneride borçların geri ödenmesine ilişkin koşullarda da değişiklik yapıldı. Ancak Finlandiya’nın da destek verdiği ‘eli sıkı dörtlüden’ İsveç, diplomatik kaynaklara göre paketteki hibelerin 155 milyar euroya düşürülmesini önerdi.

“Eli sıkı ülkeler Avrupa’ya şantaj yapıyor"

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, “Eli sıkı ülkeler Avrupa’ya şantaj yapıyor” derken, Fransız Cumhurbaşkanı ile birlikte hibe ağırlıklı paketin en sıkı savunucusu Almanya Şansölyesi Angela Merkel, zirveden bir sonuç çıkmayabileceğini söyledi.

AB liderlerinin 70 yıllık Avrupa entegrasyonunda ‘ya hep ya hiç’ anı olarak nitelendirdiği zirvede Merkel “Uzlaşı niyeti var ancak çok farklı tutumlar da var. Elimden gelen tüm çabayı göstereceğim ama sonuç çıkmama ihtimali de var” dedi.

Oy birliğine ihtiyaç duyulan zirvede Macaristan’ın da bütçeye eklenen ‘hukukun üstünlüğü’ koşuluna itiraz edebileceği belirtiliyor.

Pandemi başından bu yana ilk kez fiziksel olarak bir araya gelen liderler zirve boyunca maskeli görüntülendi. Zirve sağlık endişeleri nedeniyle bu sefer giriş ve çıkışlar dışında basına kapalı gerçekleşti.