27 °C

Abraaj’ın CEO’su ve yöneticisi tutuklandı

Ortadoğu’nun en büyük, dünyanın da sayılı özel yatırım fonlarından biri Abraaj Capital’da sular durulmuyor... Kerim ÜLKER'in haberi...

Abraaj’ın CEO’su ve yöneticisi tutuklandı

Kerim ÜLKER

Ortadoğu’nun en büyük, dünyanın da sayılı özel yatırım fonlarından biri Abraaj Capital’da sular durulmuyor. Toplam varlıkları 14 milyar dolara ulaşan Dubai merkezli Abraaj’ın aralarında dünyanın en zengin iş adamlarından Bill Gates ve eşine ait fonun da bulunduğu bir takım yatırımları yanlış kullandığına dair Türkiye’de ilk haberi sizlere 5 Şubat 2018’de dunya.com’da duyurmuştuk. Haberimizin doğrulanmasının ardından, Türkiye’de bir çok şirkette ortaklığı bulunan Abraaj’ın satış sürecine geçtiği biliniyordu. Şimdilerde ise Abraaj ile ilgili tutuklamalar ve göz altılarla birlikte yargı süreci başladı.

Abraaj’ın Kurucusu ve eski CEO’su Arif Naqfi ile birlikte yönetici ortağı Mustafa Abdel-Wadood peş peşe tutuklandı. ABD’de devam eden dava süreci nedeniyle CEO Arif Naqfi İngiltere’nin başkent Londra’daki Heatrow Havalimanı’nda, Yönetici Ortak Mustafa Abdel-Wadood ise ABD’de tutuklanırken, ABD yargısı, Naqfi’nin iadesini talep etti. ABD Başsavcı Yardımcısı Anderas Griswodl, Manhattan Federal Mahkemesi’ndeki ilk duruşmada tutuklama sürecini açıkladı.

6 Türk şirketinde hissesi var

Dubai merkezli Abraaj Capital’in küresel anlamda en fazla yatırım yaptığı ülke Türkiye olarak biliniyor. Abraaj, Türkiye'de Acıbadem Hastaneleri'nden Yörsan'a pek çok şirkete 1 milyar dolardan fazla yatırım yapmıştı. 2008’den bu yana 15’e yakın şirkete yatırım yapan Abraaj, Hepsiburada’ya yüzde 25 ve Fibabanka’ya yüzde 9,95 oranında hisse yatırımı yaptı. Acıbadem Hastaneleri, Acıbadem Sigorta, catering şirketi A+, APB (Acıbadem Proje Yönetimi) ve tekne yönetim şirketi Numarine’ye ortak olan Abraaj, 2013’te Serdar Bilgili’nin gayrimenkul fonu BLG ile öğrenci yurdu yatırımı yapan Republika’ya yüzde 40 payla yatırım yaptı. 2014 yılında Yörsan’da çoğunluk hisse alan Abraaj, daha sonra Kayseri merkezli BRN Yatak ve Urfa ile İstanbul merkezli ameliyat ipliği ve sargı bazı üreticisi Yüce Medikal’e ortak oldu. Türkiye'nin en büyük entegre lojistik şirketi Netlog’a da ortak olan Abraaj, KFC Türkiye'nin 104 restoranını ve Kayseri merkezli biletall.com internet sitesinden hisse almıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap