12 °C

Afganistan'da intihar saldırısı: 89 ölü!

Afganistan'ın Paktika kentindeki intihar saldırısında ölenlerin sayısı 89'a ulaştı

Afganistan'da intihar saldırısı: 89 ölü!

KABİL - Afganistan'ın Paktika kentindeki intihar saldırısında ölenlerin sayısı 89'a ulaşırken, onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi. Paktika Emniyet Amiri Nisar Ahmet Abdul Rahimzai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patlamanın Argun ilçesinin kalabalık bir pazar yerinde meydana geldiğini söyleyerek, şimdiye kadar topladıkları bilgiye göre 89 kişinin öldüğünü, yaklaşık 50 kişinin de yaralandığını ifade etti.

Rahimzai, "İntihar saldırısının meydana geldiğini pazar yerinin bir tarafında büyük bir cami ve bir tarafında da imam hatip lisesi var, ölenlerin büyük kısmı sivillerden uluşuyor, ölenlerin sadece 2'si de polis" dedi.

Afganistan Savunma Bakanlığından yapılan yazılı bir açıklamada, saldırının yaralananlarının hastanelere nakil edilmesi için ambulansların yanısıra, askeri helikopterlerin de gönderildiği aktarıldı.

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mucahid ise "saldırıyı Taliban örgütünün yapmadığını ve böyle saldırıların onlar için hiçbir faydası olmadığı" belirtti.

Dışişleri'nden taziye mesajı

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Afganistan'ın Paktika vilayetinin Orgun ilçesinde kalabalık bir pazar yerine bugün, bomba yüklü bir kamyonetle gerçekleştirilen ve ilk belirlemelere göre 89 kişinin yaşamını yitirdiği, en az 40 kişinin de yaralandığı intihar saldırısının üzüntüyle öğrenildiği bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Afganistan'ın içinden geçmekte olduğu tarihi süreci akamete uğratmayı hedefleyen bu saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar diliyoruz. İstikrarlı ve müreffeh bir geleceğe olan inançlarını, milli iradenin en temel tezahürü olan seçimlerde sergileyen, aşırılık yanlısı akımlara ve şiddete karşı kararlılıkla sandık başına giden Afgan halkını yıldırmaya yönelik bu tür terör eylemlerinin amacına ulaşamayacağına olan inancımız tamdır. Afgan halkı, barış içinde yaşamak için tüm engelleri aşabileceğini ispat etmiştir.
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.