10 °C

Afrika'da tehlikeli virüs bulundu

Afrika'nın güneyinde bulunan yeni virüsün bulaştığı kişilerin yüzde 80'inin ölümüne yol açtığı saptandı

Afrika'da tehlikeli virüs bulundu

 

SAN FRANCISCO - Afrika'nın güneyinde, Ebola virüsüne benzeyen ve bulaştığı kişilerin yüzde 80'inin ölümüne yol açtığı saptanan tehlikeli bir virüs keşfedildi.

Güney Afrikalı doktor Nivesh Sewlall tarafından ABD'nin San Francisco kentinde düzenlenen yıllık tıp konferansında sunulan çalışmada, kökeni bilinmeyen virüsün 2008'de Güney Afrika'da görüldüğü belirtildi.

Dr. Sewlall, kanamalı ateşe neden olan virüsten ilk etkilenen kişinin Zambiya'nın başkenti Lusaka'da turist rehberliği yapan bir kadın olduğunu, bu kişinin uçakla Johannesburg'daki bir hastaneye getirildiğini anlattı.

Bu hastanın yanı sıra tedavisiyle ilgilenen 3 kişinin öldüğünü belirten Dr. Sewlall, "Lujo" adı verilen virüsün bir hemşireye de bulaştığını ve Hepatit C ve B için kullanılan bir ilacın da bulunduğu bir "şok tedavi" sayesinde iyileştiğini kaydetti.

Hemşirenin iyileşmesinin bir yılı bulduğunu kaydeden doktor, hastalığın ilk semptomlarını yüksek ateş, kas ağrıları, şiddetli ishali takip eden deri lezyonları ve başta karaciğer olmak üzere organların iflası olarak sıraladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap