7 °C

Afrika'da Trump belirsizliği

Afrikalı bazı siyasi ve sosyal aktörler, ABD'deki başkanlık seçiminin sonuçlarının kara kıta için çok önemli olduğunu belirtiyor.

Afrika'da Trump belirsizliği

Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ın rakibi Demokrat Parti'nin adayı Hillary Clinton'ı mağlup ederek ABD'nin 45. başkanı seçilmesi dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Afrika halkında da büyük bir şaşkınlığa neden oldu.

Uluslararası basında Müslüman ve yabancı karşıtlığı söylemleriyle öne çıkan ABD'li iş adamı Trump'ın sandıkta kazanan isim olması, çok sayıda Müslüman'ın yaşadığı kıtada endişeleri artırdı.

Afrika, Trump'ın söylemlerinden kaygı duyuyor

Batı Afrika ülkelerinden Kamerun'da muhalefetteki Kamerun'a İnanmak Partisinin (CRAC) Başkanı Bernard Njonga, Trump'ın programındaki en önemli konuların, Afrika'yı ve Afrikalıları değil ABD'yi ve Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması'na (NAFTA) bağlı komşu ülkeleri ilgilendirdiğine işaret ederek, "Afrika, Trump'ın programında önemli bir yere sahip değil." dedi.

Kamerun'daki Yaounde Üniversitesinden siyaset bilimci Hubert Mono Ndjana, Afrikalıların Trump'ın Afrika'yı yeterince tanımaması ve seçim kampanyalarında Afrika'dan açık açık bahsetmemesi, Müslümanlara ve yabanacılara karşı olumsuz söylemleri nedeniyle kaygılandıklarını belirtti.

"Seçim kampanyasındaki Trump ile Başkan Trump arasında fark olabilir"
Eski Afrika Birliği Başkanlığı Sözcüsü Tunuslu Noureddine Mezni ise "Başkan adayı olarak yarışmış ve söylemleriyle Afrikalıları korkutan Trump ile Başkan Trump arasında fark olmasını umuyoruz." dedi.

Anketler 13 kritik eyalet için ne diyor?

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.