24 °C

Ahmedinejad: Nükleer dosya kapandı

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran'ın nükleer enerji programına ilişkin dosyanın kendileri açısından kapanmış olduğunu söyledi.

Ahmedinejad: Nükleer dosya kapandı

 

TAHRAN – İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin nükleer enerji programına ilişkin dosyanın kapandığını söyledi.

Ahmedinejad, Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlediği basın toplantısında nükleer konudaki müzakerelere ilişkin olarak da açıklamalarda bulundu.

BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi ile Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkelerinin müzakere talebini ve önerisini değerlendiren Ahmedinejad, "Bizim açımızdan nükleer enerji programına ilişkin dosya kapanmıştır" dedi.

Batı ile müzakereleri dünya sorunlarını ele alma çerçevesinde değerlendirdiklerini kaydeden Ahmedinejad, amaçlarının dünyaya barış ve güvenlik getirmek olduğunu söyledi.

"Nükleer silahlara sahip olmayı siyasi açıdan geri kalmışlık olarak görüyoruz" diyen Ahmedinejad, nükleer enerji programlarının barışçıl olduğunu yineledi.

İran'ı nükleer konularda müzakerelere davet eden 5 artı 1 ülkeleri, daha önceki "dondur dondur" önerisini yeniden gündeme getirerek, Tahran yönetiminden olumlu cevap almayı umuyor.

Batı'nın uranyum zenginleştirmenin durdurulması karşılığında, yaptırımların durdurulacağı yönündeki "dondur dondur" önerisi, İran tarafından kabul görmemişti.

Tahran yönetimi, "Dondur dondur önerisi, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasına (NPT) aykırıdır, sayısız belirsizlikler içeriyor ve İran'ın çıkarlarını korumuyor" açıklamasında bulunmuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap