18 °C

Akdeniz'de göçmen teknesi battı iddiası

İtalya Sahil Güvenlik ekiplerinin son iki gündür Akdeniz’de yaptığı operasyonda kurtarılanlar, içinde yaklaşık 400 kişinin bulunduğu bir teknenin battığını öne sürdü

Akdeniz'de göçmen teknesi battı iddiası

İtalya Sahil Güvenlik ekiplerinin son iki gündür Akdeniz’de yaptığı operasyonda kurtarılanlar, içinde yaklaşık 400 kişinin bulunduğu bir teknenin battığını öne sürdü.

İtalya ile Libya arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak adlandırılan insan kaçakçılarının Avrupa’ya kaçışta yoğun olarak kullandığı bölgede, son iki gündür İtalyan Sahil Güvenlik görevlilerinin operasyonuyla kurtarılanlar, bölgede yeni bir facianın yaşandığını ifade etti.

İtalya’nın 11-13 Nisan tarihlerinde kurtarıp Reggio Calabria kentine taşıdığı kaçak göçmenlerin, göçmen çocuklarla ilgilenen hayır kurumu "Save The Children" yetkililerine anlattığı bilgiler ışığında, yaklaşık 400 kişi taşıdığı belirtilen bir teknenin, Libya’dan hareketinden 24 saat sonra, bu ülkenin karasularında alabora olduğunu bildirildi.

Save The Children yetkililerinin bu bilgilere bölgeden kurtarılan 150 kişiden ulaştıkları, yaklaşık 400 kişinin bulunduğu belirtilen teknedekilerin çoğunun genç ve küçük yaşta oldukları ifade edildi.

Save The Children kurumuna göre, İtalya’ya 11-13 Nisan tarihlerinde toplamda 5 bin 100 kaçak göçmen ulaşırken bunlardan 450’sinin çocuk olduğu kaydedildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap