9 °C

Alibaba'nın gelirleri yüzde 54 arttı

Dünyanın büyük e-ticaret şirketlerinden Alibaba'nın toplam geliri, bu yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 arttı

Alibaba'nın gelirleri yüzde 54 arttı

ANKARA - Dünyanın büyük e-ticaret şirketlerinden Alibaba'nın toplam geliri, bu yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 artarak 2 milyar 742 milyon dolara ulaştı. 

Hisselerini eylül ayında toplam 25 milyar dolarla halka arz ederek dünya tarihinin en büyük borsa açılımlarından birini yapan Çinli elektronik ticaret devi Alibaba, halka açıldıktan sonra ilk kez kar oranını açıkladı. 

Şirketin üst yöneticisi Jonathan Lu'nun yaptığı açıklamaya göre, Alibaba'nın bu yılın üçüncü çeyreğinde toplam geliri yüzde 54 arttı. Söz konusu dönemde şirketin net gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 düşüş göstererek, 3,03 milyar yuan (494 milyon dolar) oldu. 

Şirketin mobil cihazlar üzerinden topladığı geliri de yüzde 1,0 artarak 606 milyon dolara yükseldi.   

Hisse başına 45 sent kar 

 Açıklanan rakamlara göre, hisse başına elde edilen kar 45 sent oldu. Bu rakam analistlerin beklentilerini geride bırakırken, açıklamanın ardından şirketin hisseleri işlem gördüğü Wall Street'de 102 dolardan 105 dolar seviyesinin üzerine çıktı. 

Adını ünlü "Alibaba ve Kırk Haramiler" masalından alan şirket, dünyanın dört bir köşesinden ticaret yapmak isteyen insanları bir araya getiriyor. 

Çin'de 100 bin dolarlık sermaye ile kurulan Alibaba.com'un bugün Alibaba Group adı altında, ABD'den Güney Kore'ye, Hindistan'dan İngiltere'ye yaklaşık 80 ülkede 20 binin üzerinde çalışanı ve 10 binden fazla iş ortağı bulunuyor. 

Elektronikten makineye 40 farklı kategoride, 190 ülkeden alıcı ve satıcının iletişime geçebildiği küresel toptan satış platformu Alibaba, milyonlarca alıcı ve satıcıya hizmet veriyor. 3,5 milyonu aşkın şirket Alibaba sitesinde mallarını satıyor. 

Çin'de kişilerin internet üzerinden, gerçek bir dükkan açmadan mal alıp satma, ödeme yapma ve alıcılarla buluşturmasına yönelik hizmetler veren Alibaba Holding, bunun yanı sıra internet sitesi üzerinden kendi mağazalarından da ürün satıyor. Alibaba ayrıca Çinlilere sosyal medyada Twitter ve Youtube'a benzeyen hizmetler de veriyor. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.