9 °C

Alman pilot sendikasından Lufthansa'ya uyarı

Alman pilot sendikası Cockpit (VC), Lufthansa ile yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığını açıklayarak yeni eylemler uyarısında bulundu

Alman pilot sendikasından Lufthansa'ya uyarı

FRANKFURT - Alman pilot sendikası Cockpit (VC), Lufthansa ile pilotların maaşlarına zam ve emekliliğe geçişte ara dönem düzenlemesi görüşmelerinden sonuç alınamadığını ve buna tepki olarak birtakım eylemlerin uygulamaya konulacağını bildirdi.  

Cockpit tarafından yapılan açıklamada, "Lufthansa ve Cockpit, son aylarda arabulucu yoluyla şartların düzeltilmesi için görüşmeye başlamıştı. Ancak ne yazık ki bu görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı" ifadesi kullanıldı. 

Sendikanın bunun üzerine yeni eylemler belirlediği ve bundan sonra bunları uygulamaya başlayacağı vurgulanan açıklamada, eylemlerin tarihlerinin kamuoyuna önceden bildirileceği kaydedildi. 

Ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan dolayı Lufthansa müşterilerinden özür dileyen sendika, Lufthansa yönetiminden olumlu sinyaller gelmesi durumunda eylemlerin önlenebileceğine işaret etti. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen VC Başkanı Ilya Schulz, Lufthansa şirketinin anlaşmaya yanaşmamasına karşı mücadele vereceklerini belirterek "İşverenin Lufthansa'daki toplu sözleşmelerimizi sonlandırması ve taleplerde bulunmasına rağmen, biz uzlaşmaya istekli olduğumuzu gösterdik. Ancak bu müzakerelerde olumlu sonuca varmak için her iki tarafın da bunu istemesi lazım" dedi. 

Sendika nisan ayında da uyarı grevi yapmış ve Lufthansa binlerce uçuşunu iptal etmek zorunda kalmıştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.