Almanya seçimlerinden ilk sonuç: İki parti kafa kafaya

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya’da seçmenler Federal Meclis üyelerini belirlemek için sandık başına gidiyor. Seçimlerle birlikte 16 yıl süren Angela Merkel dönemi de kapanmış olacak. Seçimde ilk sandık çıkış anketine göre Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 25'er oy aldı. ZDF'nin anketinde ise Sosyal Demokrat Parti yüzde 26 oyla ilk sırada yer aldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'nin yerel saat ile 19.59'da yayınladığı sandık çıkış anketine göre SPD, genel seçimlerde oyların yüzde 25,5'ini alarak birinci sırada bulunuyor.

SPD böylelikle 2017’de yapılan seçimlere göre oylarını 5 puan artırdı.

CDU/CSU ise yüzde 24,5'lik oy oranıyla ile ikinci sırada yer alıyor.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Bavyera eyaletinde teşkilatlanmış kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik Partisinden (CSU) oluşan CDU/CSU'nun oy oranı 2017'deki seçimlere göre 8,5 puan azaldı.

CDU/CSU, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan genel seçimlerde en düşük oy oranını almış oldu.

Yeşiller Partisi ise 4 yıl önceki seçimlere göre oy oranını 4,9 puan yükselterek yüzde 13,8'e çıkardı.

Böylelikle Yeşiller Partisi, şimdiye kadarki genel seçimlerde en yüksek oy oranını yakalamış oldu.

Hür Demokrat Parti (FDP) ise bir önceki seçimlere göre oy oranını 1 puan artırdı ve yüzde 11,7 ile dördüncü sırada yer aldı.

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin aldığı oy 2017 seçimlerine göre 1,7 puan azaldı ve AfD yüzde 10,9 oy oranıyla beşinci oldu.

Sol Partinin ise 4 yıl öncesine göre oyları 4,2 puan düşerek yüzde 5'te kaldı. Sol Partinin meclise girebilmesi için yüzde 5'lik barajı geçip geçmeyeceği henüz bilinmiyor.

Sandık çıkış anketine göre, Almanya Federal Meclis'te milletvekili dağılımı şu şekilde:

CDU/CSU 197, SPD 202, Yeşiller 110, FDP 93, AfD 87, Sol Parti 40.

Ayrıca Danimarkalı azınlığın kurduğu ve özel düzenlemeyle seçim barajından muaf tutulan Güney Schleswig Seçmen Birliğinin (SSW) de 1 milletvekili ile mecliste yer alacağı aktarıldı.

ZDF'nin sandık çıkış anketi

Almanya'da ZDF'nin sandık çıkış anketine göre ise Sosyal Demokrat Parti yüzde 26 oyla ilk sırada yer aldı.

ZDF'nin anket sonuçları şöyle:

Sosyal Demokrat Parti yüzde 26,
Hristiyan Demokrat Birlik Partileri yüzde 24,
Yeşiller Partisi yüzde 14,5
Hür Demokrat Parti yüzde 12,
Almanya İçin Alternatif Partisi yüzde 10,
Sol Parti yüzde 5,

Almanya'da seçmenlerin yüzde 40'tan fazlasının postayla oy kullanmış olabileceği belirtiliyor. Sandık çıkış anketleri postayla kullanılan oyları kapsamıyor.

Hükümet kurma senaryoları ve art arda açıklamalar

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Lars Klingbeil, liderleri ve başbakan adayları Olaf Scholz'un yeni hükümeti kuracağından emin olduğunu söyledi.

Lars Klingbeil, "Geri döndük. Olaf Scholz, Almanya'nın yeni hükümetini kurmak için yetki aldı" dedi.

Almanya'nın en büyük iki partisi SPD ve CDU-CSU, koalisyon hükümeti kurabilir.

Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet, "Çok çekişmeli bir yarış olacağını biliyorduk" ifadeleriyle seçim sonuçlarını değerlendirdi. Laschet, ilk sonuçların kendilerini mutlu edemeyeceğini söyledi ve "CDU liderliğinde bir hükümetin kurulabilmesi için her şeyi yapacağız" ifadelerini kullandı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Olaf Scholz, seçim sonuçlarının kendisini memnun ettiğini söyledi.

Seçim sonucunu büyük bir tarihi başarı olarak niteleyen Scholz, "Sonuçlar, seçmenlerin beni başbakan olarak görmek istediklerini gösteriyor" dedi.

Almanya'da oy verme işlemi sabah erken  saatte başladı

Almanya’da halk, 20. dönem Federal Meclis’i (Bundestag) belirlemek için sandık başına gitti. Seçmenler, sabah erken saatlerde oy kullanmak için seçim merkezlerine gitmeye başladı.

Yerel saatle 08.00’de (TSİ 09.00) başlayan oy verme işlemi saat 18.00’e (TSİ 19.00) kadar devam etti. Yaklaşık 60,4 milyon seçmenin oy kullanma hakkı olduğu seçimlere 47 parti katıldı.

6 bin 211 adayın yarıştığı seçimlerde 16 eyalette 299 seçim bölgesinde 85 bin sandık kuruldu.

709 milletvekili bulunan Federal Meclis'teki milletvekili sayısının, seçim sistemindeki farklı uygulama nedeniyle daha da artması bekleniyor.

Almanya seçimlerinde 100'ün üzerinde Türkiye kökenli aday da bulunuyor. Bu adaylardan 20'sinin parlamentoya girmesi bekleniyor.

2,8 milyon seçmenin ilk kez oy kullanacağı seçimlerde seçmenlerin 31,2 milyonu kadın, 29,2 milyonu erkeklerden oluşuyor. Seçmenlerin yüzde 21,3’ü 70 yaşın üzerinde olurken, 30 yaşın altındaki seçmenlerin oranı yüzde 14,4.

Bu yıl seçimlerde mektupla oy kullananların sayısının artacağı ve halkın en az yüzde 40’nın mektupla oy kullanma uygulamasından yararlanacağı tahmin ediliyor.

Ülkeyi 16 yıldır yöneten Başbakan Angela Merkel’in yeniden aday olmadığı seçimlerde başbakanlık için, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin adayı 60 yaşındaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) 63 yaşındaki Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Yeşillerden 40 yaşındaki partinin Eş Başkanı Annalena Baerbock yarışıyor.

Anketlere göre seçimlerdeki yarışın CDU/CSU ile SPD arasında geçmesi bekleniyor.

2017’de yapılan seçimlerde CDU/CSU yüzde 32,9, SPD yüzde 20,5, AfD yüzde 12,6, FDP yüzde 10,7, Sol Parti yüzde 9,2, Yeşiller yüzde 8,9 oy alarak mecliste temsil edilmişti.