9 °C

Alstom için 'dev' kapışma

Fransız Alstom için ABD'li GE ile Alman Siemens ve Japon Mitsubishi arasındaki rekabet kızıştı. GE bin yeni istihdam sözü verirken Siemens ve Mitsubishi ortak tekliflerini 14.6 milyar euroya çıkardı

Alstom için 'dev' kapışma

PARİS - Alman Siemens ve Japon Mitsubishi, Fransız Alstom'un hisselerini satın almak için yeni öneri sundu. ABD'li General Electric'in (GE) dün sunduğu teklifin ardından harekete geçen Alman ve Japon şirketleri, 1.2 milyar euro artış yaparak tekliflerini 14.6 milyar euroya yükseltti.

GE, dün yaptığı yeni teklifte, daha önce sunduğu 12.3 milyar euro tutarındaki teklifin mali açıdan üzerine çıkmamış ancak, yeni önerinin yaklaşık bin kişiye yeni istihdam sağlayacağı sözünü vermişti.

Fransız hükümeti, ihaleye katılan şirketlerle yaptığı görüşmede istihdamın düşürülmemesi ve fabrikaların başka yere götürülmemesi konusunda güvence istiyor. Alstom grubu, pazartesi gününden önce son kararını kamuoyuna duyuracağını bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın gün içinde ihaleye katılan şirket yöneticileriyle son bir görüşme daha yapması bekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.