10 °C

Altyapıya 11 yılda 78 trilyon $ yatırım!

Gelişmekte olan ülkeler; Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya, Filipinler ve Tayland, hızlı kentleşmeyle birlikte altyapı yatırımlarının merkezleri olacak

Altyapıya 11 yılda 78 trilyon $ yatırım!

 

EVRİM KÜÇÜK

İSTANBUL - PwC için Oxford Economics tarafından, küresel üretimin yüzde 90’ını gerçekleştiren 49 ülkede yapılan araştırmada küresel altyapı harcamalarındaki beklentiler ve trendler incelendi. Araştırmadaki bulgulara dayanarak hazırlanan rapora göre 2011-12 döneminde küresel altyapı pazarı finans krizinin etkilerini atlattı ve 2025’e kadar yılda ortalama yüzde 6-7 büyüme gösterecek. 2014’ten 2025 yılına kadar yıllık ortalama altyapı ve sermaye harcaması 9 trilyon dolar olurken, toplam harcamanın ise 78 trilyon doları bulacağı tahmin ediliyor. 

Harcamalardaki artışın büyük bir kısmının ise gelişmekte olan ülkeler kaynaklı olacağı belirtiliyor. Raporda, dünyada kentlerde yaşayan nüfusun her hafta 1.5 milyon kişi arttığı tespiti yapılıyor. Örneğin Hindistan’da kentlerde yaşayan nüfus gelecek 40 yılda 500 milyon artacak. Kentleşmenin etkisiyle Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya, Filipinler, Tayland ve Vietnam’ın altyapı harcamaları rekor düzeylere ulaşacak. Bu ülkelerin 2012’de yüzde 30.4 olan harcama payı 2025’te yüzde 47.7’ye çıkacak.

Haberin ayrıntıları bugünkü DÜNYA Gazetesi'nde...

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.