16 °C

Amanda Knox beraat etti

ABD ve Avrupa'da 4 yıldır en fazla konuşulan cinayet davasının sanığı Amanda Knox beraat etti.

Amanda Knox beraat etti

PERUGIA - ABD ve Avrupa'da 4 yıldır en fazla konuşulan cinayet davasının sanığı Amanda Knox beraat etti.

Perugia kentindeki temyiz mahkemesi, öğrenci değişim programıyla İtalya'ya gelen, 11 Kasım 2007'de, Perugia kentinde aynı evi paylaştığı İngiliz öğrenci Meredith Kercher'ı öldürmekle suçlanan Amanda Knox (24) ile o dönemdeki İtalyan erkek arkadaşı Rafaelle Sollecito'nun (27) masum olduğuna hükmetti.

Kararın açıklanmasından sonra Knox gözyaşlarına boğulurken, mahkeme binasının önündekiler kararı sevinç çığlıklarıyla karşıladı. Kercher'in annesinin ise hareketsiz ve sessiz kaldığı gözlendi. 2007'de Perugia'da Knox ve Sollecito'nun Kercher'i, beraber kaldıkları evde, grup sekse zorladıkları ve istediklerine cevap alamayınca İngiliz kadını bıçaklayarak öldürdükleri iddasında bulunulmuştu. Mahkeme Knox'a 26 ve İtalyan erkek arkadaşı Sollecito'ya 25 yıl hapis cezası vermişti. Bıçakta DNA'sı bulunan Amanda Knox, davanın başından beri suçsuz olduğunu iddia ederken, cinayeti Kercher evde yalnız olduğu sırada yan odanın

penceresinden giren bir hırsızın işlediğini söylemişti.

Amerikan basını, İtalyan basınında çıkan bazı yorumlarda, "melek yüzlü şeytan" olarak gösterilen ve "erkek arkadaşını etkisi altına alıp cinayeti birlikte işlemeye teşvik eden seks düşkünü bir genç kız" olarak tasvir edilen Knox'un, İtalyan basını tarafından yaratıldığı iddia edilen imajına büyük tepki göstermişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.