21 °C

AP seçimlerinde Erdoğan'a oy çıktı

Avusturya'daki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde birçok oy pusulasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ismi çıktı

AP seçimlerinde Erdoğan'a oy çıktı

VİYANA - Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde dün gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu seçimlerine Türk asıllı seçmenlerin protestosu damgasını vurdu. Açılan sandıklarda çok sayıda "Recep Tayyip Erdoğan-Türkiye" yazılı oy pusulaları çıktı.

"TC Başbakanı'na düşmanlık yapma devri bitti"

Avusturya'da seçimlere katılan binlerce Türk kökenli seçmenin, Avusturya medyasında Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında çıkan karalama amaçlı haberlere tepki olarak oy pusulalarına "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan - Türkiye" yazdıkları belirlendi. Sandık başına giden bazı Türk asıllı seçmenler, kullandıkları oyları gösteren oy pusulalarını sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden yayınladı. Oy pusulalarıyla birlikte yapılan "Türklerin oyunu alıp Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Başbakanı'na düşmanlık yapma devri bitti" yorumları dikkati çekti.

Seçimlerde oy pusulasına "Türkiye-Erdoğan" yazılması kampanyası başlatmıştı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden organize olan ve kendilerini "Viyana'da yaşayan Türk gençleri" olarak tanıtan bir grup, seçimlerde oy pusulasına "Türkiye-Erdoğan" yazılması kampanyası başlatmıştı.

Çakaloğlu oy pusulasının fotoğrafını paylaştı

Grubun üyelerinden Ebru Çakaloğlu, cep telefon ile çektiği fotoğrafı göstererek Avusturya ve Avrupa medyasında Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında çıkan asılsız ve karalama amaçlı haberlere demokratik tepki göstermek için böyle bir kampanya düzenlediklerini söyledi. Gezi olaylarından sonra Başbakan Erdoğan ve Türkiye hakkında yapılan olumsuz haberlerin arttığına dikkati çeken Çakaloğlu, tepkilerini dile getirmek için oy pusulularına "Erdoğan ve Türkiye" yazdıklarını ifade etti.

"Yaklaşık 200 kişi çektiği fotoğrafları siteye gönderdi"

Oy pusulalarına “Türkiye-Erdoğan“ yazan yaklaşık 200 kişinin çektiği fotoğrafları siteye gönderdiğini belirten Çakaloğlu, “Avusturya'da kendilerinin temsil edilmediğini düşünen binlerce Türk asıllı seçmen var. Bu seçmenler, buradaki ırkçılığa, Türkiye düşmanlığına ve Başbakan Erdoğan karşıtlığına karşı demokratik tepkilerini dile getirmiştir. Binlerce insanının oy pusulasına 'Erdoğan-Türkiye' yazdığını tahmin ediyoruz. Geçersiz oy kullanmanın sandığa gitmemekten daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Sesimizi böyle duyurmak istedik. Kimse başarısızlıklarını bizim üstümüze yıkmaya kalkmasın. Bütün partiler kendi politikasını gözden geçirsin. Partiler, aslı olmayan Türkiye düşmanlığını değiştirmedikçe oy kaybetmeye devam edecekler" diye konuştu.

Aşağı Avusturya'da yaşayan Emine Çelepçi ise Türkiye karşıtı haberlere tepki göstermek için sandığa gittiğini belirterek, "Oy pusulasına 'Türkiye- Erdoğan' yazdım. Başbakan Erdoğan'ın arkasında olduğunu göstermek istedim" dedi.

Yaklaşık 300 bin Türk seçmenin yaşadığı Avusturya'da, hiçbir siyasi parti Türk kökenli aday göstermemişti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap