15 °C

Arap ülkelerinin 22'sinden 15'inde bayram bugün

Arap ülkelerinin 22'sinden 15'inde bayram bugün

KAHİRE - Arap ülkelerinin 22'sinden 15'i bugün Ramazan Bayramı olduğunu duyurdu.

Bugünü bayram olarak bildiren ülkeler Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Yemen, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Suriye, Mısır, Filistin, Lübnan, Sudan, Tunus, Cezayir ve Irak'taki Sünniler.

Irak'taki Sünniler bugün bayram yapacaklarını açıklarken Şiiler bugünün orucun 30'uncu günü olduğunu belirtti.

Mısır Müftülüğünden yapılan açıklamada, bugünün Ramazan Bayramı'nın birinci günü olduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan'ın resmi televizyon kanalı el-Ahbariyye bugünün bayramın birinci günü olduğunu duyurdu.

Ahbariyye kanalı, "Her yıl hilali görmekle tanınan bir kişi tarafından hilalin Riyad'ın kuzeyindeki Sudeyr bölgesinde görüldüğü tespit edilmiştir" dedi.

Katar ve Fas'ta da Diyanet İşleri ve Vakıflar Bakanlığı Hilali Görme Heyeti'nden yapılan açıklamada, bugün'ün bayramın birinci günü olduğu belirtildi.

Yemen, Bahreyn, BAE, Cezayir Umman ve Kuveyt'te de Hilali görme heyeti bugünün bayramın birinci günü olduğunu ilan etti.

Suriye ve Ürdün'de Şeri Mahkeme hakimleri tarafından bugün bayramın birinci günü olduğu duyurulurken, Filistin'de Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, yaptığı yazılı açıklamayla bugünün Ramazan Bayramı'nın birinci günü olduğunu belirtti.

Lübnan'da da Cumhuriyet Müftüsü Şeyh Muhammed Raşid Kabbani ve Tunus'ta  Cumhuriyet Müftüsü Hamda Said, bugünün bayramın birinci günü olduğunu duyurdular.

Libya'da ise Müftülükten yapılan açıklamada perşembe gününün bayramın birinci günü olduğu belirtildi.

Sudan'da ise İslam Fıkıh Akademisi'nden yapılan açıklamayla bugünün bayramın birinci günü olduğu ifade edildi.

Irak'ta ise Sünni Divan Vakfı Başkanı Şeyh Ahmed Abdulgafur es-Samerrai, yaptığı açıklamayla bugünün bayramın birinci günü olduğunu duyururken, Şii lider es-Sistani'ye bağlı Astronomi Araştırma Merkezi'nden yapılan açıklamada, astronomik hesaplamaların perşembe gününün ramazanın 30'uncu günü olduğuna işaret ettiği belirtildi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.