13 °C

Avrupa'da bir milyon yaşında taş balta bulundu

Taş balta İspanya'nın güneyinde bulundu

Avrupa'da bir milyon yaşında taş balta bulundu

 

PARİS - İspanya'nın güneyinde, 70'li yıllardaki kazılarda bulunan taş baltaların yaklaşık bir milyon yıllık olduğu belirlendi.

Nature adlı dergide yayımlanan ve ABD'nin prestijli Berkley Üniversitesi Jeokronoloji Merkezi tarafından yapılan araştırmada, bugüne kadar Avrupa'da bulunan taş baltaların 500 bin yıllık, İspanya'nın La Solana del Zamborino ve Estrecho del Quipar kazılarında bulunan baltaların ise 760 bin yıl ila 900 bin yıllık olduğu belirtiliyor.

Makalede, Afrika'da bir buçuk milyon yıllık baltaların bulunduğunu, bu buluşun, Paleolitik dönemde büyük bir teknolojik sıçrama olduğunu ve bu tür baltaların sahiplerine daha fazla hayata kalma şansı sağladığını gösterdiği ifade ediliyor.

Makalede, İspanya'da bulunan taş baltaların da yaklaşık bir milyon yıllık olmasının, Afrika ve Avrupa'da aynı dönemlerde insanların balta kullanmaya başladığını gösterdiği kaydediliyor.

Baltaların yaşı, araştırmayı yapan Gary Scott ve Luis Gilbert adlı bilim adamları tarafından "magnetostratigrafi" adlı teknikle belirlendi.

Araştırmacılar, kullandıkları teknik sayesinde, bu taş baltaların dünyanın kutup magnetik alanındaki son değişim olan 780 bin yıl öncesine, yani üst Pleistosen dönemine ait mineral unsurlar içerdiğini tespit etti.

Bilim adamları, "Üst Pleistosen döneminde kutup alanı ters. O dönemde pusula olsaydı, iğnesi kuzeyi değil güneyi gösterirdi" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap