7 °C

Avrupa'da eleman açığı arttı

Eleman açığı, 19 üyeli Euro Bölgesinde ve 28 üyeli AB’de ilk çeyrekte yüzde 1,9 olarak kaydedildi.

Avrupa'da eleman açığı arttı
Euro Bölgesinde ve Avrupa Birliğinde (AB) eleman açığı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,9'a yükseldi.


Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) bugün açıkladığı verilere göre, 19 üyeli Euro Bölgesinde eleman açığı, yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 1,9 olarak kaydedildi. Bölgede bir önceki çeyrekte ve 2016 yılının aynı çeyreğinde eleman açığı yüzde 1,7 seviyesindeydi. Eleman açığı, ilk çeyrekte 28 üyeli AB'de ise önceki çeyreğe göre 1,8'den yüzde 1,9'a yükseldi.

Euroyu kullanan ülkelerde ilk çeyrekte sanayi ve inşaat sektörlerinde elaman açığı yüzde 1,5, hizmet sektöründeki eleman açığı ise yüzde 2,2 düzeyinde ölçüldü.

AB'de ise bu dönemde sanayi ve inşaat sektörlerinde elaman açığı yüzde 1,6, hizmet sektöründeki eleman açığı da yüzde 2,2 olarak belirlendi.

En fazla eleman açığı Çekya'da belirlendi

Kıyaslanabilir verilerin mevcut olduğu üye ülkeler arasında yılın ilk çeyreğinde en fazla eleman açığı yüzde 3,1'le Çekya'da kaydedildi. Bunu, yüzde 2,9 ile Belçika (2016. 4. çeyrek verisi) ve 2,7 ile Finlandiya ile İsveç ve 2,6 ile de Almanya izledi.

En düşük eleman açığı yüzde 0,8'le İspanya'da, yüzde 0,9'la Portekiz'de ve yüzde 1'le de Bulgaristan, İrlanda, Yunanistan, Polonya ve Slovakya'da görüldü.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.