Avustralyalıların yurt dışına seyahat etmeleri yasaklandı

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı verilen mücadele kapsamında yurt dışına seyahatlerin yasaklandığını açıkladı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Avustralya Sağlık Şefi Brendan Murphy ile Canberra’da düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgınına karşı alınan yeni önlemleri anlattı.

Avustralyalıların yurt dışına çıkışına yasak getirildiğini açıklayan Başbakan Morrison, “Avustralyalıların seyahat yasağını tüm dünya için 4. seviyeye (SmartTraveller kurallarına göre 4. seviye : ‘‘Sağlık ve güvenliğiniz aşırı risk altında. Bu yere gitmemelisiniz.’’) yükseltiyoruz. Avustralya tarihinde ilk kez gerçekleşti. Yurt dışına çıkmayın, bu talimat çok açık.” ifadelerini kullandı.

Alınan tedbirler kapsamında yaşlı bakımevlerine ziyaretlere kısıtlama getirildiğini belirten Morrison, el sıkışmama veya sarılmama tavsiyesinde bulundu.

Morrison, 100 kişiden fazla katılımın olduğu etkinliklerin yapılamayacağını, bu sınırlamaya okulların, toplu taşıma araçlarının, madenlerin ve havaalanları gibi yerlerin dahil olmadığını vurguladı.

Türkiye’deki Anzak Günü törenleri iptal edildi

Gaziler İşleri Bakanı Darren Chester, Avustralya liderliğindeki uluslararası Anzak Günü törenlerinin koronavirüs nedeniyle iptal edildiğini duyurdu. İptal kapsamında Gelibolu ve Fransa’daki Anzak Günü anma törenleri de iptal edilen etkinlikler arasında yer alacak.

Camilerde koronavirüs önlemi

Avustralya’da Diyanet İşleri Başkanlığı ve Avustralya Milli Görüş Teşkilatları (AMGT) bünyesinde faaliyet gösteren tüm camilerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında cemaatle kılınan vakit ve cuma namazlarına yarından itibaren ara verilecek.

Melbourne ve Sydney Başkonsolosluğu İdari ve Sosyal İşler Ataşeliklerinin yanı sıra AMGT’den yapılan açıklamalara göre, yeni tip koronavirüsün yayılmasına karşı alınan önlemler kapsamında ikinci bir karara kadar cuma namazları dahil cemaatle kılınan tüm namazlara, kandil programlarına ve faaliyetlere 19 Mart’tan itibaren ara verileceği duyuruldu.

Yeni tip koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar devam edeceği belirtilen ara verme kararının, Avustralya hükümetinin yayınladığı önlemler ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun yayınladığı fetvalar da göz önüne alınarak yapılan istişareler sonucunda verildiği bildirildi.

Karar gereğince 19 Mart Perşembe sabah namazı dahil 30’dan fazla cami ve mescitte cemaatle namaz kılınmayacak ancak camilerde namaz kılmak isteyenlerin ibadetlerini bireysel olarak yapabilecekleri belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Thomastown Camisi Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Koldere, yaptığı açıklamada, "Otuz yıldır bu cami bir gün dahi kapanmadı. Bu hastalıktan, virüsten dolayı ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığımız için gerçekten bizi derinden yaraladı, üzdü ama önce sağlık diyoruz." ifadelerini kullandı.

Toplum sağlığı açısından alınan bu karara uymak gerektiğini vurgulayan cami cemaatinden Ahmet Durnaoğlu, "Hiç farkında olmadan herkese yayılabilir, bilemeyiz çünkü sinsice ilerleyen bir hastalıkmış bu, kimde var kimde yok belli olmuyor. Onun için ne kadar dikkat edersek önce kendimizin, ailemizin ve toplumun sağlığı için idarecilerimizin kararlarına uymamız şart." dedi.

Ülkedeki diğer camileri yöneten farklı etnik kökenlere mensup Müslümanların da Avustralya Başbakanı Scott Morrison’un kapalı mekanlarda 100 kişi veya daha fazla kişinin katılımıyla yapılacak faaliyetlerin iptal edilmesi tavsiyesini dikkate alarak benzer kararlar vermesi bekleniyor.

Etiketler