7 °C

Azil, Trump’ı güçlendiriyor

ABD Başkanı Donald Trump, tarihte Temsilciler Meclisi’nde azli onaylanan üçüncü ABD Başkanı olurken, bu süreç Trump’ın kamuoyu desteğini 6 puan artırarak yüzde 45’e yükseltti. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’nun Trump’ı davadan beraat ettirmesi bekleniyor.

Azil, Trump’ı güçlendiriyor

Hilal SARI

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Temsilciler Meclisi’nde azli onaylanan üçüncü ABD Başkanı oldu. Nihai karar Senato’da yapılacak yargılama ile verilecek. ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan ve önceki gece geç saatlerde sona eren oylamada, Trump’ın ‘görevi kötüye kullanmak’ ve ‘Kongre’nin işleyişini engellemek’ suçlamalarıyla azledilmesini içeren dava dosyası 197 ‘hayır’ oyuna karşı 230 'evet'le onaylanarak yargılama için Senato’ya gönderildi. Oylamada tüm Cumhuriyetçi vekiller hayır oyu verirken, ilk oylamada iki, ikinci oylamada üç Demokrat vekil de ‘hayır’ oyu verdi.

Azil için Senato’nun üçte ikisi gerekiyor

Trump’ın azledilmesine veya beraatine karar verecek nihai otorite azil davasının görüleceği, Cumhuriyetçi vekillerin çoğunlukta olduğu Senato. Kongre’nin üst kanadı Senato’da 100 koltuğun 53’ü Cumhuriyetçilerin.

Trump’ın azli yani görevden alınması için gereken oy sayısı 67. Fakat hiçbir Cumhuriyetçi senatörün Trump’ın azledilmesi yönünde oy kullanması beklenmiyor.

Yargılama sürecinin ocak ayında başlaması bekleniyor

Başkanın görevden alınması için Senato’nun üçte iki çoğunlukla karar vermesi gerekiyor. Senato’daki en kıdemli Cumhuriyetçilerden Mitch McConnell bu soruşturma kapsamında Trump’ın görevden alınmasının “imkanı bulunmadığını” söyledi. Senato’da yargılama sürecinin ocak ayında başlaması bekleniyor. Ancak Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’den sürecin gecikebileceğine ilişkin sinyal geldi. Henüz azil davasında hakimlik edecek Demokratların belirlenmediğini belirten Pelosi, önce yargılamanın yapılacağı Senato’da sürecin nasıl yürütüleceğinin netlik kazanması gerektiğini söyledi ve “Şimdiye kadar bize adil görünen bir şey görmedik” diye konuştu.

Putin: Azil süreci hayal edilmiş gerçeklere dayanıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Trump’ın Senato’daki yargılama sonrası görevden alınmayacağını düşünüyor. Dün yıllık basın toplantısı gerçekleştiren Putin, azil sürecine ilişkin şunları söyledi: “Trump’ın azil süreci tamamen yapay, hayal edilmiş gerekçelere dayanıyor. Tüm bu süreç, seçimi kaybeden Demokratların giriştiği iç kavganın neticesi. Trump’ı ilk başta Rusya’yla işbirliği yapmakla suçlamışlardı, şimdi de Ukrayna’ya baskı yapmakla itham ediyorlar. ABD Temsilciler Meclisi’nin görevden azlini onaylamış olmasının Trump’ın başkanlığının sonu olduğundan emin değilim. Senato’nun, Trump’ı görevden alacağını sanmıyorum.”

Neden başlamıştı?

Trump hakkında azil soruşturması, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’den 391 milyon dolarlık yardımı koz olarak kullanarak 2020 Başkanlık Seçimleri’ndeki rakibi Demokrat başkan aday adayı Joe Biden ile ilgili yolsuzluk soruşturması açmasını istediği iddiaları nedeniyle başlatılmıştı.

Yüzde 51 azil sürecine karşı çıkıyor

Küresel araştırma şirketi Gallup tarafından yapılan bir anket azil sürecinin Trump’a yaradığını ortaya koydu. Şirket tarafından yapılan ankete göre Trump’ın kamuoyu desteği azil süreci başladığından bu yana yüzde 6 artarak yüzde 45’e yükseldi. Ankete katılanların yüzde 51’i azil sürecine karşı çıkarken, yüzde 46’sı azledilmesi gerektiğini düşünüyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap