0 °C

Bağdat katliamını yapana ömür boyu hapis

Bağdat'ta çoluk çocuk demeneden 14 kişiyi öldüren Blackwater çalışanlarından birisine ömür boyu hapis cezası verildi.

Bağdat katliamını yapana ömür boyu hapis

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 2007'de çocuk ve kadın dahil 14 sivili kasten öldürmekten suçlu bulunan ABD özel güvenlik şirketi Blackwater'ın bir çalışanı ömür boyu, üçü de 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Irak'ta, 2007 yılında hiçbir gerekçe olmadan kasten ateş açarak 14 sivili öldürmekle suçlanan Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater'ın 4 eski çalışanının cezaları belli oldu. 

ABD'nin başkenti Washington'daki federal mahkemede görülen davada, yargıç Royce Lamberth, Ekim 2014'te jüri tarafından birinci derecede cinayetten suçlu bulunan Nicholas Slatten'a ömür boyu hapis cezası verdi.

ABD mahkemesi, jüri tarafından kasten adam öldürmekten suçlu bulunan diğer üç çalışan Paul Slough, Evan Liberty ve Dustin Heard'ı da 30'ar yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanık avukatları, cezaların kesinleşmesinin ardından yaptıkları açıklamada, temyize gideceklerini açıkladı. 

kalalaa-001.jpg

14 sivil öldürdüler

Irak'taki birçok kanlı olayda imzası bulunan güvenlik şirketi Blackwter çalışanları Slatten, Slough, Liberty ve Heard, başkenti Bağdat'ta Eylül 2007'de bir Amerikan konvoyuna yol açmak için çevreye ateş açarak 14 sivili öldürmüştü. Saldırıda 12 sivil de yaralanmıştı. 

Kanlı olay Irak'ta büyük bir infiale neden olurken, sanık avukatları ise direnişçilerin silahlı saldırısına uğrayan güvenlik şirketinin 4 çalışanının kendilerini savunmak için ateş açtığını iddia ediyordu.

Adını iki defa değiştirdi

Blackwater özel güvenlik şirketi, Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesindeki özel birliklerde görev yapmış Erik Prince tarafından 1997'de kuruldu.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Amerikalı diplomatları korumakla görevlendirilen şirket, 16 Eylül 2007'de dünya kamuoyunda ABD'ye yönelik öfkenin alevlenmesine yol açan, sivillere silahlı saldırıdan sonra basının gündemine oturdu.

138 milyar dolar kazanç

Blackwater gibi özel güvenlik şirketleri Irak savaşında ABD ordusuna güvenlik, lojistik ve altyapı desteği verdikleri gerekçesiyle 138 milyar dolar para kazandı. 

Irak'taki birçok kanlı olayda imzası bulunan Blackwater daha sonra ismini "Xe Service" ve son olarak da "Academi" şeklinde değiştirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.