Barzani, PKK'ya sert çıktı

IKBY Başkanı Barzani, PKK ile İKDP arasındaki çatışmaları kınayarak, "Kürdistan bölgesi, siyasi hesapların görüleceği bir meydan değildir" dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, PKK ile  İran Kürdistan Demokrasi Partisi (İKDP) arasındaki çatışmaları kınayarak, "Kürdistan bölgesi, siyasi hesapların görüleceği bir meydan değildir. Herkes bunu çok iyi bilmelidir" diye konuştu. 

Barzani, yaptığı yazılı açıklamada, IKBY topraklarının taraflar arasındaki siyasi tasfiyeye dönüşmesine izin vermeyeceklerini belirtti. 

PKK ile İKDP arasında meydana gelen çatışmaları, "şiddetle kınadığını" ifade eden Barzani, "Taraflara sorunları derinleştirmemesi ve büyütmemeleri çağrısında bulunuyorum. Sorunları diyalog, müzakere ve karşılıklı anlayışla çözüme kavuşturmalıdır. Kürdistan hükümeti, durumu kontrol altına almak için her türlü çabayı göstermeli ve  taraflar arasındaki çatışmaların durmasını sağlamalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

'Bu bir intihardır'

Çatışmaları "intihar" olarak nitelendiren Barzani şunları kaydetti:

"Bu çatışmalar, Kürtler için intihardır ve kimsenin kazancı olmaz. Kürtler için intihar olan bu çatışmanın ne partilere ne de millete bir faydası yoktur. Daha önce de bu Kürtler arası çatışmaların her şekilde haram kılınması gerektiğini belirtmiştim. Şimdi tekrarlıyorum, Kürtler arası kavga olmamalıdır. Taraflar sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir. Çatışmalar Kürdistan halkının huzurunu bozuyor ve geleceğe dair umutlarını zayıflatıyor."

Etiketler