16 °C

Batı Şeria'daki gösterilerde 18 Filistinli yaralandı

İsrail askerlerinin, işgal altındaki Batı Şeria'da düzenlenen gösterilere müdahalesinde 18 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

Batı Şeria'daki gösterilerde 18 Filistinli yaralandı

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah, Beytüllahim, El Halil ve Nablus kentleri bugün bir kez daha Filistinlilerin ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını protesto amacıyla düzenlediği gösterilere sahne oldu.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail askerlerinin gösterilere müdahalesinde 16 kişi plastik, 2 kişi gerçek mermiyle yaralandı. Açıklamada, 29 Filistinlinin de göz yaşartıcı gazdan etkilendiği kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen hafta Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararının ardından, başta işgal altındaki Doğu Kudüs olmak üzere, Batı Şeria'nın çeşitli yerlerinde ve Gazze sınırında başlayan gösterilere İsrail güçlerinin müdahalelerinde yüzlerce Filistinli yaralandı.

Fanatik Yahudiler Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi

Öte yandan İsrail polisi eşliğindeki 101 fanatik Yahudi'nin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediği bildirildi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin AA muhabirine yaptığı açıklamada, "101 fanatik Yahudi, Harem-i Şerif’in kapılarında ve avlularında yoğun olarak bulunan İsrail polisi eşliğinde Aksa'ya baskın düzenledi" dedi.

Yahudi takvimine göre Hanuka bayramının kutlandığı bugünlerde fanatik Yahudiler dün de Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemişti.

Trump'ın Kudüs kararı neden bu kadar gürültü kopardı?Trump'ın Kudüs kararı neden bu kadar gürültü kopardı?

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap