8 °C

Berlusconi'ye 1 yıl hapis cezası verildi

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, bir bankanın devri sırasında yapılan telefon konuşmalarının yasadışı yayınlanmasından bir yıl hapse mahkum edildi.

Berlusconi'ye 1 yıl hapis cezası verildi

ROMA - İtalya'nın eski başbakanlarından Silvio Berlusconi, 2005 yılında bir bankanın devri sırasında yapılan bazı telefon görüşmelerinin kayıtlarının yasa dışı yayımlanması sebebiyle 1 yıl hapse mahkum edildi.

İtalyan kamuoyunda "Unipol" süreci olarak bilinen davanın bugün görülen duruşmasında Silvio Berlusconi, 2005 yılında bir bankanın devri sırasında bazı telefon görüşmelerinin kayıtlarını yasa dışı bir şekilde ailesine ait "Il Giornale" gazetesinde yayımlanmasından ötürü 1 yıl hapis cezası aldı. Berlusconi'nin aynı davada yargılanan kardeşi Paolo Berlusconi de 2 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 
Dönemin Sosyal Demokrat Partili ismi Piero Fassino ile Unipol Direktörü Giovanni Consorte arasındaki banka devrine ilişkin telefon görüşmelerinin kayıtlarını yasa dışı bir şekilde ailesine ait gazetede yayımlanmasından hapis ceza alan Berlusconi, aynı zamanda Fassino'ya 80 bin euro tazminat ve 10 bin euroluk mahkeme masraflarını ödemeye mahkum edildi.
 
Hapis cezası alan Berlusconi'nin karara itiraz hakkı bulunuyor. İtalya'daki yasalara göre, itiraz süreci sonuçlanmadan Berlusconi'nin hapse girmesi söz konusu değil.
Karar sonrası konuşan Berlusconi'nin avukatı Piero Longo, Milano Mahkemesi'nden aleyhlerinde böyle bir karar çıkmasına şaşırmadığını ifade etti.
 
Eski başbakan Silvio Berlusconi, Ekim 2012'de yargılandığı bir başka dava olan kendi şirketi Mediaset'in bazı Amerikan filmlerinin gösterim haklarının satın alınması sırasında vergi kaçakçılığı yapması dolayısıyla da 4 yıl hapis cezası almıştı.
 
Berlusconi, 2012 yılının son günlerinde de ikinci eşi Veronica Lario ile süren boşanma davasında yılda 48 milyon dolar nafaka ödemeye mahkum edilmişti.
 
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.