13 °C

Bernanke'ye 'C', Yılmaz'a 'A'

Global Finance, en başarılı Merkez Bankası Başkanlarını seçti.

Bernanke'ye 'C', Yılmaz'a 'A'

İSTANBUL - Dünyanın en prestijli finans dergilerinden Global Finance, en başarılı Merkez Bankası Başkanlarını seçti. "A" notu alan yedi başkan arasında Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da bulunuyor.

Merkezi New York'ta bulunan Global Finance, "2010 Dünyanın En Başarılı Merkez Bankası Başkanları"nı belirledi. Ekim sayısında yer verilen listeye giren yedi merkez bankası başkanı arasında Durmuş Yılmaz'ın yanı sıra, AB Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ile Avustralya, İsrail, Malezya, Güney Kore ve Tayvan Merkez Bankası Başkanları yer aldı.

Global Finance, 1994 yılından beri 30 "kilit" ülkenin Merkez Bankası Başkanları'nın performansını ölçüyor. Başkanlara, enflasyon kontrolü, ekonomik büyüme hedefleri, para birimi istikrarı ve faiz oranları yönetimi gibi kriterlere göre, "A" ile "F" arasında değişen notlar veriliyor. "A", "fevkalade" bir performans, "F" ise başarısızlık anlamına geliyor.  Durmuş Yılmaz, Global Finance dergisinin 2009 değerlendirmesinde "B" notu almıştı.

Bernanke ancak 'C' alabildi

Bu arada, dergi tarafından performansları ölçülen 30 Başkan arasında ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin "C" notunu alması dikkat çekiyor. Hiç bir başkana "F" notu verilmezken Japonya, Çin, Hindistan ve Macaristan'ın "C", Arjantin ve Endonezya Merkez Bankası Başkanları ise, "D" olarak değerlendirildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap