Beyaz Saray'dan Çin'e 'misilleme' uyarısı

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Çin'in Houston Başkonsolosluğunun kapatılması konusunda, "Çin'e bize misilleme yapmak yerine, kendi kötü niyetli eylemlerine bakma çağrısında bulunuyoruz." dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Çin'den Houston Başkonsolosluğunu kapatmasını istemesi konusunda, "Bu adımı Amerikan halkının fikri mülkiyeti ve özel bilgilerini korumak için attık." ifadesini kullandı.

Çin Komünist Partisinin uzun yıllardır Amerikan teknolojisi ve fikri mülkiyetini ticari kazanç için kullandığını vurgulayan McEnany, "Çin'e bize misilleme yapmak yerine, kendi kötü niyetli eylemlerine bakma çağrısında bulunuyoruz." diye konuştu.

Çin'in Başkonsolosluğuna sığınan Tang Juan gözaltına alındı

Amerikan medyasının Adalet Bakanlığından üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberde, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından sorgulandıktan sonra, eğitim vizesi almak için yalan söylediği anlaşılan ve haziranın son haftasında hakkında tutuklama kararı çıkarılan Tang Juan'ın yakalandığı bilgisi paylaşıldı.

İsmini paylaşmayan bakanlık yetkilisinin, Çin'in San Francisco Başkonsolosuğuna sığındığı bilinen Tang'ın, konsolosluk binasından mı yoksa başka bir mekanda mı gözaltına alındığı konusuna açıklık getirmediği belirtildi.

Amerikan Adalet Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, biyoloji eğitimi için Amerikan vizesine başvurduğu esnada, daha önce hiç askeri eğitim almadığı konusunda yalan beyanat veren Juan Tang'ın hakkında yakalama kararı bulunduğunu bildirmişti.

Açıklamada, Tang hakkında 26 Haziran'da tutuklama emri çıkarıldığı, ancak Tang'ın Çin'in San Francisco'daki Başkonsolosluğundan sığınma talep ettiği ve halen orada olduğunun altı çizilmişti.

ABD ve Çin arasında başkonsolosluk gerginliği

ABD ve Çin arasındaki gerginlik, Çin'de ortaya çıkan COVID-19 salgınının ABD'de en çok vaka ve ölüye yol açmasının ardından artmıştı.

ABD, 21 Temmuz'da, başkonsolosluk binası dışında belge imha edildiği ihbarının ardından Teksas eyaletinin Houston kentindeki Çin diplomatik misyonunun kapatılması talimatını vermişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün yaptığı konuşmada, "Çin'in Houston Başkonsolosluğunu kapattık çünkü burası casusluk ve fikri mülkiyet hırsızlığı merkezi olarak kullanılıyordu." ifadesini kullanmıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada ise Çıngdu'daki ABD Başkonsolosluğunun lisansının iptal edildiği bildirilmişti.