10 °C

Bezos, 5 günde 6 milyar dolar kaybetti

Geçen yılın en çok kazanan kişisi Jeff Bezos için rüzgar tersine döndü. İnternet alışveriş devi Amazon.com'ın kurucusu Bezos, 2016'nın ilk haftasında servetinden 5,9 milyar dolar erimesiyle bu kez en çok kaybeden oldu.

Bezos, 5 günde 6 milyar dolar kaybetti

dunya.com

Dünyanın en zenginleri 2016'nın ilk haftasında 194 milyar dolar kaybetti.

Çin'den gelen olumsuz ekonomik veriler ve petrol fiyatlarındaki düşük seyir nedeniyle dünyanın en zenginler lisesinde yer alan 400 milyarderin yeni yılın ilk haftasındaki kayıplarının 194 milyar dolar olduğu belirlendi. 

Bloomberg.com'ın haberine göre 400 milyarderin 4,03 trilyon doları bulan toplam serveti bu kaybın ardından 3,8 trilyon doların altına geriledi. 

En çok kazanan için rüzgar tersine döndü

Geride kalan 2015 yılının en çok kazanan dolar milyarderi Amazon.com'ın kurucusu Jeff Bezos için işler tersine dödü. Zira Bezos 2016'ın ilk beş gününde en çok kaybeden oldu. Bezos'un serveti 5,9 milyar dolar eridi. Bezos 53,7 milyar dlarlık net servetiyle dünyanın en zengin dördüncü kişisi. 

Bill Gates 4,5 milyar dolar zararda

Dünyanın en zengin kişisi Bill Gates de 4,5 milyar dolar kaybederek toplam serveti 79,2 milyar dolara geriledi. En zenginler lisesinde ikincilik koltuğunda oturan Zara'nın sahibi İspanyol Amancio Ortega da kaybedenler arasında yer aldı. Ortega yeni yılın ilk beş gününde 3,4 milar dolar kaybederken toplam serveti 69,5 milyar dolara düştü. 

En zenginler listesindeki 47 milyarderin kaybı kişi başına 1 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

Servetleri Almanya'nın GSMH'sine denk

Bloomberg'ün dünyanın en zenginler listesinde yer alan 400 dolar milyarderinin toplam serveti 3,7 trilyon dolar ile yaklaşık olarak Avrupanın en büyük ekonomisi Almanya'nın toplam Gayri Safi Milli Hasılasına (GSMH) eşit.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.